Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Blíž k oblakům

Rádi provozujete turistiku a chtěli byste se k horám dostat ještě blíž a vystoupat ještě výš? Pak zkuste lezení po Via Ferraty. Co to vlastně znamená? Via Ferraty jsou zajištěné cesty, které posouvají vysokohorskou turistiku o kousek dál. Díky nim se můžete podívat do míst, kde se za normálních okolností pohybují jen horolezci. Blíž k nebesům můžete být i vy.

 

Via Ferraty pro každého

 

Díky těmto speciálním cestám, kterých je ve všech alpských zemích na několik set, se vám otevírají nové a nezapomenutelné zážitky, krásné výhledy a dobrodružství. Pokud máte pocit, že Via Ferraty jsou jen pro zdatné sportovce, hned první zkušenost vás vyvede z omylu. Via Ferraty můžete absolvovat i s dětmi.

 

viaferrat.jpg_222_334.jpg

 

 

Jak začít

 

Musíte nejprve absolvovat kurz lezení Via Ferraty, který lze provádět na umělé stěně nebo venku (pořádá například  Horolezecká škola RockJoy nebo Wild Cat specializovaná na ženy). Na kurzu v první řadě přijdete do styku s vybavením, potřebným k lezení Via Ferrat a naučíte se ho správně a bezpečně používat. Dále se seznámíme se základy bezpečného pohybu ve skalách, s tím co dělat v případě nouze a se základy jištění. Poté si vyzkoušíte lezení zajištěnými cestami Via Ferraty přímo v terénu. Důraz je kladen především na techniku lezení, upozornění na nebezpečí, které vás může na zajištěných cestách potkat a na řešení jednoduchých krizových situací. Nedůležitější je ovšem důraz na bezpečnost a praktický nácvik. Kurzy probíhají většinou v malých skupinkách o maximálním počtu 6 lidí a trvají zhruba jeden den. Budete-li chtít, celý kurz lze postavit se zaměřením na děti (od cca 7 let).

 

Co potřebujete na Via Ferraty

 

Přilba

 

Přilba musí být součástí vaší výbavy, bez ní zbytečně riskujete. Vždy volte přilbu certifikovanou pro lezecké aktivity, která dokáže mimo jiné ochránit před padajícím kamením, s čímž se například při konstrukci cyklistických přileb nepočítá. Je potřeba, aby přilba dobře seděla a nesesouvala se, proto je nejvhodnější si ji v obchodě vyzkoušet.

 

Obuv

 

Dobré a pevné boty jsou základem vysokohorské turistiky, tudíž i pro zdolávání zajištěných cest (via ferrata). Měly by být pevné v kotníku, mít dobrou podrážku a dokonale sedět. Měli byste v nich být schopni stát i na menších stupech, žebřících ap.

 

Oblečení do hor

 

Velkou část zajištěných cest najdete ve vysokohorském prostředí, proto nezapomínejte na vhodné oblečení. Počasí se v těchto místech může rychle změnit. Náhradní oblečení a větruodolnou nebo nepromokavou bundu byste měly mít vždycky s sebou. Pokud vyrážíte na túry brzo ráno, budou se hodit i teplejší čepice a rukavice, a to i když je zrovna teplo.

 

Úvazky

 

Sedací úvazek

 

Sedací úvazek, takzvaný sedák, je základním kamenem sportovního i vysokohorského lezení. V některých případech se používá samostatně (zpravidla sportovní skalní lezení), dále jej lze používat i ve spojení s prsním úvazkem.
Prsní úvazek
Prsní úvazek (prsák) se vždy používá v kombinaci se sedákem a toto spojení je vhodné zejména tehdy, pokud turista nebo lezec nosí na zádech batoh a těžiště je posunuto výše.

 

Celotělový úvazek

 

Pokud nepotřebujete mít k dispozici samostatný sedací úvazek (například pro sportovní skalní lezení), je to ideální volba pro použití na zajištěných cestách. Nabízí stejný stupeň bezpečí jako kombinace sedacího a prsního úvazku a odpadá nutnost je propojovat smyčkou.

 

Jisticí ferratový set

 

Je to systém speciálních karabin a tlumiče pádů, který máte napojený na svůj úvazek. Karabiny jsou v sadě vždy 2 a mají tu vlastnost, že se při zacvaknutí automaticky zajistí (zamezí se tomu, aby se samovolně otevřel zámek karabiny).

 

Tip kam se vydat

 

Můžete zkusit třeba prodloužený víkend ve Slovinsku a vystoupat na bělostné, holé a skalnaté štíty Julských Alp, které jsou považovány za jeden z nejkrásnějších horských celků Evropy. Velkou výzvou bude jistě dosažení nejvyššího vrcholu Slovinska, legendami opředený Triglav (2864 m), který je údajně domovem stejnojmenného slovanského boha a národním symbolem Slovinska. Kromě toho tady na vás čekají další náročné výstupy na vrcholy vyšší než 2500 m, ale i odpočinek v malebném údolí, běloskvoucí vápence, průzračné horské bystřiny, dech beroucí vyhlídky, soutěsky a hojná stáda kamzíků i kozorožců. Na takové zážitky hned tak nezapomenete. Vybavení na Via Ferraty vám většinou zapůjčí cestovní kanceláře, které se vysokohorskou turistikou zabývají. Stačí se jen dopředu zeptat na podmínky.