Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Květen lásky čas aneb cvičení ve dvou - 2. díl

To, že jsou hovory o hubnutí mezi ženami velmi časté, už asi nepřekvapí nikoho. Nejen ženy ale řeší svůj vzhled a svoje kilogramy - dnešní muži totiž také chtějí vypadat dobře a být fit. V poslední době se rozšířila nabídka časopisů o tituly pro pány, na jejichž stránkách se vystavují svalnatí a opálení jedinci a tím je kladen tlak i na ně.

Mezi ženami a muži je při zbavování se nadbytečných kilogramů obrovský rozdíl. Odlišnosti jsou dané jinou stavbou těla, genetikou, poměrem svalové hmoty a tuku, ale také psychikou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Květen lásky čas aneb cvičení ve dvou - 1. díl

 

Průměrný muž má mnohem víc svalové hmoty a méně tuku, než průměrná žena. Zatímco ženské tělo je optimálně složeno z 15 - 25% z tukové tkáně, mužské jen z 10 - 20%. Větší množství tuku zajišťuje ženskému organismu schopnost menstruovat, otěhotnět a dítě donosit. Také zásoby energie, které se v tukových buňkách žen skrývají, byly pro lidstvo výhodné v obdobích, kdy nebyl dostatek potravy. Ženy většinou redukují hmotnost obtížněji než muži právě z tohoto evolučního důvodu. Zatímco muž, který má málo podkožního tuku je stále schopný reprodukce, u žen s nedostatkem tuku jsou s reprodukcí potíže.

Díky tomu, že mají pánové mnohem vyšší podíl svalové hmoty v těle, mají také mnohem rychlejší bazální metabolismus, takže spalují energii i v momentě, kdy nic nedělají. Při cvičení proto také spotřebovávají víc energie a svaly se jim začnou pod kůží rýsovat mnohem rychleji.

Větší podíl svalstva má u silnějšího pohlaví opět evoluční příčinu. Muži byli lovci a zajišťovali potravu ženám a dětem. K tomu, aby získali kořist, potřebovali silné a vytrvalé svaly, zatímco ženy na ně čekaly v jeskyni, hlídaly oheň a sbíraly plody.

Za růst svalů je zodpovědný hormon testosteron, který ženské tělo produkuje jen v minimálním množství, proto ani není možné, aby si ženy vypracovaly takové svalstvo, jako muži.

Při zbavování se nadbytečných kilogramů muži obvykle přidají na pohybové aktivitě a méně omezují jídelníček. Naopak ženy mají spíš tendenci držet diety, takže se jejich metabolismus začne zpomalovat a neredukují hmotnost tak efektivně.

Dalším faktorem, který hraje při hubnutí žen a mužů roli, je psychika. Zatímco u žen je ceněný především vzhled, u mužů jsou podstatné jiné vlastnosti. Média prezentují, jak by mělo ženské tělo vypadat, a pokud tomu tak není, je něco v nepořádku. Jako ideál jsou předkládány modelky a herečky, nikoliv vědkyně či lékařky. U mužů naopak záleží na jejich schopnosti opatřit si potřebné zdroje, ale také o ochotu se o své zdroje se ženou podělit. Schopný a úspěšný muž je totiž nositelem kvalitních genů pro potomstvo.

 

Pokud se rozhodnete, že budete hubnout a sportovat s partnerem, nikdy svoje úspěchy nesrovnávejte. Pamatujte na to, že vaše organismy pracují zcela odlišně, radujte se ze společně stráveného času a vzájemně se motivujte a podporujte.

 

 

Autor: Veronika Červenková