Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak na kruhový trénink

Cvičení formou kruhového tréninku se v posledních letech těší ve fitness centrech velké popularitě. V posilovnách vypadá zpravidla tak, že během lekce vystřídáte více strojů, které jsou zaměřené na různé části těla. Někde Vás vede instruktor, jinde můžete cvičit sami. Abyste si zacvičili kruhový trénink, vůbec ale nemusíte vytáhnout paty z domu.

V případě, že chcete využít pouze prostor Vašeho obydlí, se nemusíte nijak zvlášť na kruhový trénink připravovat. Stačí se zamyslet, jaké části bytu můžete použít, kde je dostatek místa na poskoky či na položení podložky, a který nábytek do svého snažení zaangažujete. Také jsou velmi výhodné byty či domy se schodištěm, které Vám pomůže procvičit hýžďové a stehenní svaly jako nic jiného.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 dobrý rad, jak skutečně začít cvičit

Jak správně trénovat

Jak na pohyb a cvičení s kily navíc

Cvičební videa s kruhovým tréninkem naleznete zde

 

Před cvičením se rozhodněte, zda se zaměříte na posilování, spalování tuku nebo zda zkombinujete obojí dohromady. Také se během tréninku lze soustředit jen na jednu část těla, nebo naopak procvičovat celé tělo komplexně. Podle toho si připravte stanoviště. Počet stanovišť je opět jen na Vás. Můžete buď cvičit delší časový úsek na menším počtu míst a celý cyklus několikrát zopakovat, nebo naopak připravit cviků víc a cvičit kratší dobu.

Na kruhový trénink si vyšetřete přibližně hodinu času, ale můžete samozřejmě volit i delší nebo kratší variantu. Převlékněte se do sportovního oblečení, připravte si láhev s obyčejnou vodou k pití, a pokud plánujete poskakovat, určitě si obujte vhodné tenisky, aby nedocházelo ke zbytečným otřesům kloubů a páteře.

Před tréninkem samotným se vždy protáhněte a připravte svaly na nadcházející aktivitu. Nezapomeňte na hlavní svalové skupiny, jako jsou ramena, paže, záda, hýždě, stehna a lýtka. Nastavte si na stopkách nebo na telefonu časový interval (cca 30 vteřin – 2 minuty), po který na stanovišti vydržíte a před jeho uplynutím rozhodně nepolevujte. Na přesun a krátký odpočinek si zvolte interval kratší (10 – 30 vteřin) a poté pokračujte ve svém úsilí dál.

Jestliže chcete v jednom tréninku střídat aerobní aktivitu s posilováním, zvolte si v prvním kole aerobní cviky, jako jsou výpady, běh na místě, poskoky, běh po schodech nebo skákání přes švihadlo. Posilování ve druhém kole začínejte ve stoje, například procvičováním stehen či hýždí nebo paží s činkami – chvíli si nelehejte na podložku, aby se Vám nezamotala hlava. Při posilování dodržujte opět předem určené intervaly nebo případně počty opakování a nic předčasně nevzdávejte! Cvičení doma je sice pohodlné a praktické, ale má tu nevýhodu, že Vás nikdo nekontroluje, nehlídá a nehoní, takže Vám nastavený časový interval pomůže vydržet a dokončit započatou aktivitu.

Pokud chcete hubnout, hlídejte si během cvičení Vaši tepovou frekvenci. V jeho průběhu se nezastavujte, příliš neodpočívejte, nikam neodbíhejte a nenechte se vyrušovat. Můžete si také namíchat hudbu tak, aby Vás motivovala a pomohla udržet pozornost.

Kruhový trénink lze cvičit denně, a to díky tomu, že si cviky, intervaly i obtížnost volíte sami. Po cca třech týdnech určitě však sestavu stanovišť a cviků změňte, aby si na zátěž Vaše svaly příliš nepřivykly.

Po skončení tréninku se opět důkladně protáhněte – zaměřte se hlavně na části těla, které jste zapojovali, abyste předešli bolestem svalů a podpořili rychlejší regeneraci.Autor: Veronika Staňková