Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak si vybrat správné kolo

Cyklistika v Čechách patří mezi nejoblíbenější sporty, neboť nabízí pestré vyžití téměř pro každého bez rozdílu věku. Jaké kolo si ale vybrat, když jich je na trhu bezpočet? Poradíme vám co vše byste měli před koupí kola zvážit a čemu věnovat pozornost.

 

Petr Šorm ze specializované prodejny ZPM Sport Park Hostivař doporučuje:

 

Kde kolo koupit

 

Kolo dnes seženete téměř všude, od hračkářství po supermarket. Pokud však s kolem nechcete mít více problémů, kupte si jej ve specializované prodejně. Tam máte jistotu kvalitního servisu a zejména použití kvalitních materiálů. V supermarketu sice seženete bicykl levně, ale jeho konstrukce bývá vyrobena z levných a nekvalitních materiálů, tudíž od něj nemůžete čekat dlouhou životnost a už vůbec ne požitek z jízdy.Při koupi kola dejte také přednost prodejně, kde si kolo můžete vyzkoušet. Nestyďte se vystřídat několik obchodů.

 

Jaký typ kola

 

Druhů kol je mnoho a před jeho koupí je třeba, abyste měli jasno, co máte v plánu s kolem dělat. Na silnici jsou úplně jiná kola než na adrenalinovou jízdu po lesních stráních. Na víkendové ježdění se vám také hodí odlišné kolo a zrovna tak si pořídíte speciální kolo pro různé druhy cyklistických sportů. Obecně platí, že čím častěji a intevzivněji budete jezdit, tím by kolo mělo být sestaveno z kvalitnějších komponentů.


ČTĚTE TAKÉ:

Sirné lázně - svěží závan do vašich  ložnic.

Prozkoumejte Česko.

Nejste ve své kůži? Jeďte do lázní.

 

Kola dělíme do následujících kategorií:

 

Silniční kola –  slouží sportovním, tréninkovým nebo závodním účelům, je určeno pouze na kvalitní silnice, protože má velice úzké hladké pláště a každá nerovnost na silnici je cítit. Posez na něm je sportovní až závodní, konstrukce se vyznačuje velkou tuhostí, která je zapotřebí k dobrému převodu síly na zrychlení.

 

Cross – krosové kolo si kupte, pokud občas zajedete i do lehčího terénu, je vhodné jak pro silnice, tak jízdu na nezpevněných komunikacích.

 

Treking – kolo určené pro turistickou jízdu a jízdu ve městě, může mít pevnou nebo odpruženou vidlici, prodávají se i celoodpružené varianty, ale pokaždé je to kolo určené spíše na silnice či cyklostezky s více či méně kvalitním povrchem, do terénu rozhodně není, neboť má úzké pláště a větší kola. Je obvykle vybaveno blatníky, osvětlením a nosičem

 

MTB (horská kola) – jsou v součastnosti asi nejoblíbenějším a nejprodávanějším typem kol.
typ kola určený pro lehký až těžký terén, lze na něm jezdit samozřejmě i po silnici, ale vzhledem k tlustějším plášťům a odpružení budete potřebovat trochu více síly, posez na něm je sportovní tzn. nakloněný dopředu. Mají robustnější rámy i celkový vzhled. „Horská kola ještě můžeme pro jejich rozmanitost rozdělit do několika kategorií,“  říká Svatoslav Kubín, cyklista a nadšenec freeridu. „Jedná se například o XC, All Mountain, Enduro, Freeride a Downhill,“ doplňuje.

 

Fitness kola  – vycházející ze silničních kol. Nemají „berany“ a jsou ideální pro kondiční jízdu bez „hrbení“.

 

Kolik investovat

 

Pokud už víte, jaký typ kola si chcete pořídit, musíte zvážit i částku, kterou jste ochotni do kola investovat. Kvalitní cykloturistické kolo si můžeme pořídit v rozmezí 13 - 20 000 Kč, celoodpružená kola jsou dražší. Pak už samozřejmě záleží i na značce,  ta nejlepší kola pro profesionální použití z prvotřídních materiálů stojí i přes sto tisíc korun.

 

Výbava kola

 

To, co by mělo mít každé kolo, bez ohledu na jeho typ, je kvalitní zámek, abyste ho uchránili před kráděží. Praktickým doplňkem je rovněž brašnička se základním nářadím, jako jsou imbusy, náhradní duše, lepení či pumpička. Téměř nepostradatelným je držák na lahev i s lahví, díky němuž na výletech nemusíte stavět a hledat pití v batohu.

 

Bezpečnost

 

Ať už máte jakékoliv kolo, zásady bezpečnosti platí pro všechny. Přilba je v současnosti nezbytným vybavením každého cyklisty a zejména u dětí je samozřejmostí. Cyklistickou helmu seženete zhruba za tisíc korun. Tato investice vám může zachránit život.  Dnes jsou přilby navíc velice slušivé, pohodlné a odvětrané. Dále jsou běžnou součástí výbavy cyklistické rukavice, které brání vytváření otlaků na dlaních, brýle chránící proti slunci, větru i hmyzu či odletujících předmětech.

 

Kdy kolo kupovat
Nevýhodnější doba pro koupi kola je, jako téměř u každého zboží, mimo sezonu, v cyklistice to znamená období od října do února. Navíc je v těchto měsících v obchodech méně plno, takže personál bude mít více času se vám věnovat.

 

 

Foto a zdroj: OC Park Hostivař