Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

S větrem v zádech

Patříte mezi milovníky kiteboardingu nebo windsurfingu? Pak se jistě nemůžete dočkat až vyrazíte k moři či na jezero a užijete si větru, opojné jízdy po hladině a úžasného stavu beztíže. Kam se ale za větrem vydat? Máme pro vás několik tipů, kde se svému oblíbenému sportu můžete věnovat.

 

Dominikánská republika – Cabarete

Cabarete je poklidné středisko, které se nachází východně od Sosua. Větrné podmínky této oblasti vytváří ideální podmínky pro kiteboarding a windsurfing. Místní zátoka s pláží patří k deseti nejlepším světovým plážím právě pro tyto sporty. Najdete tu spoustu škol, půjčoven, obchodů a beach barů, které činí toto místo opravdu jedinečným. Uvolněná přímořská atmosféra, klidný život domorodců a umění, které místní kiteři předvádí na vodě, vás okamžitě pohltí. Svoje podmínky na kitování si zde najde opravdu každý. Pokud chcete flat, stačí jen vyrazit na místo zvané La Boca, kde se řeka vlévá do moře a vytváří tak úžasné podmínky. Z flatu můžete plynule přejet na moře a pak po reefu jet několik kilometrů downwind až do Cabarete. Kromě toho Dominikánská republika nabízí i další nepřeberné množství aktivit, takže si tady přijde každý na své a tedy i váš doprovod. Teploty po celý rok čekejte kolem 27°C.

 

Maroko - Dakhla

Dakhla je idylická 45 kilometrů dlouhá laguna, ležící na jihu marocké pouště. Nabízí téměř nekonečný prostor pro nastrojení a přistání vašeho kitu. Kemp se nachází přímo na břehu laguny, kde mělká voda a záchraný člun nabízí ideální podmínky pro začátečníky. Po 15 minutách chůze z kempu se nachází speed spot s úžasně hladkou vodou pro vyznavače speedu a freestylu. Pokud si chcete užít downwind a poznat krásy laguny, čeká na vás trasa až do Duna Blanca. Ubytovat se můžete v některém z hotelů přímo v Dakhle, ale čeká vás každý den 30 minut strávených za volantem, než se dostanete na spot. Ti méně nároční mohou využít kempu, který se nachází přímo u spotu. Teplota na jaře se pohybuje kolem 20°C až 25°C. Nezapomeňte si s sebou přibalit i teplejší oblečení, neboť teplota večer často klesá až ke 12°C.

 

Itálie - Grado Pineta, Lago di Croce

Grado je z Prahy necelých 800 km a většinu cesty tvoří dálnice. Nachází se v nejsevernějším cípu jadranského zálivu. Poté co projedete městem Grado směrem ke Slovinsku asi po 2 km zahnete doprava, kde se nachází místní spot Grado Pineta. Zaparkovat můžete hned u pláže. Spot nejlépe funguje na severovýchod a jihozápad. Mělká voda zaručuje téměř dokonalý flat, avšak místy je natolik mělká, že při odlivu musíte na některých místech dávat pozor, abyste se nezarazili o dno, které je na některých místech pokryto vrstvou řas a bahnem. Voda tady není tedy úplně nejčistší, ale dokonale hladká hladina vám tuto vadu na kráse vynahradí. Několik kilometrů dlouhá pláž a asi 70 metrů široká (dle přílivu, odlivu) nabízí dostatek prostoru na startování a přistávání. Po dalších asi 2 km najdete camp, který funguje už od začátku dubna.

Při bězvětrných, ale slunečných dnech určitě stojí zato vyzkoušet spot na Ledovcovém jezeře Lago di Croce, které se nachází asi 150 kilometrů od Grada směrem na Belluno. Toto krásné ledovcové jezero vás příjemně překvapí pláží velkou asi jako fotbalové hřiště a mělčinou v malé zátoce, kterou uvítají především začátečníci.

 

Německo - Gahlkow, Wiek

Místo, které je dobře dostupné z ČR. Navíc převážná část cesty vede po dálnici v Německu. Dlouhou písečnou pláž, mírně se svažující do Baltského moře s mnoha větrnými dny ocení nejen začátečníci. Gahlkow a blízké okolí nabízí místa k ježdění na všechny směry větru. Také proto je tento spot oblíbenou destinací českých nadšenců kiteboardingu i windsurfingu, kteří sem vyráží třeba jen na víkend. Okolí skýtá krásy jež můžete odhalit jak ze sedla bicyklu tak při jízdě na in-line bruslích či pěším výletě, což jistě ocení zejména váš doprovod. Hned u spotu se souběžně s pláží za větrolamem nachází obrovský kemp, s veškerým zázemím a přijatelnými cenami.

Wiek se nachází zhruba v polovině ostrova Rujána na pobřeží velkého zálivu, který toto městečko odděluje od volného moře. V případě, že sem zavítáte v jednom z větrných dní, kterých zde není málo, nebude vám činit velký problém nalézt místní kitovou pláž vzhledem k velkému množství kitů, které uvidíte ve vzduchu po pravé straně při příjezdu do Wieku. Vzhledem k dostupnosti a oblíbenosti tohoto místa se na takto malé pláži často tísní velké množství jezdců. Startování kitu je proto z důvodu bezpečnosti nezbytné provádět ve vodě. Větrných dní je tu především v jarních měsících, koncem léta a na podzim opravdu mnoho. Počítejte ale s nižšími teplotami a chladnější vodou. Neoprén je u Baltu nezbytný.

 

Zdroj: www.kitelement.cz