Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Kdy začít cvičit a v jaké frekvenci?

Na úvod hned jedna dobrá zpráva – s cvičením lze začít v jakémkoli věku. Čím dřív s pohybem začnete, tím lépe. Někoho rodiče ke sportu sice v dětství nevedli, ale to vůbec neznamená, že byste nemohli svou sportovní kariéru nastartovat právě dnes. Nemusíte běhat maratony ani denně hopsat na lekcích aerobiku, jde totiž hlavně o to, najít si druh pohybu, který vám vyhovuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se motivovat ke cvičení a správnému stravování

Jak poznat, kdy je cvičení příliš?

Jak volit zátěž během Vašeho cvičení?

 

V dětství by mělo být cvičení hlavně zábavou. Nenuťte svoje potomky do vrcholových výkonů a nebuďte zklamaní jejich slabší motivovaností. Děti se musí naučit pohyb milovat a vnímat ho jako běžnou a nedílnou součást života, nikoliv jako honbu za medailemi. Výhodou dětí je fakt, že se hýbou rádi sami a spontánně, aniž by se do cvičení museli nutit. Běhají z radosti, ne kvůli hubnutí nebo kondici.

V pubertě se situace začíná trochu komplikovat. Nastává období, kdy mají mladí na práci jiné, mnohem důležitější věci, než chodit někam na tréninky a hloupě se potit při sportu. Právě v tomto věku je ale pohyb extrémně důležitý, protože může zmírnit přibírání na váze u dívek, pomáhá v rozvoji svalové hmoty u chlapců, ale také díky sportu budou chodit s menší pravděpodobností po barech a hospodách.

V dospělosti si většinou lidé sami uvědomují, že jim pohyb dělá dobře. Není vhodný jen jako prevence nárůstu hmotnosti, ale také zamezuje bolestem zad, zlepšuje fyzickou kondici a působí jako tlumič stresu.

Stejně tak ve stáří by sportování nemělo být tabu. Každým krokem, který člověk udělá, prospívá svému tělu i náladě, zdraví i psychické pohodě.

Otázka frekvence cvičení je složitější. Každé lidské tělo je jedinečné, a proto nelze paušálně říct, kdo by měl jak často cvičit. Děti se mohou hýbat celý den a jsou k neutahání.  Mladí lidé mají schopnost rychlejší regenerace po fyzické zátěži, a proto často snáší velmi dobře až 6 tréninků týdně a k tomu jim zbyde energie na párty a ponocování.

S přibývajícím věkem klesá schopnost regenerace organismu, člověk se snáz unaví a na sport už také není tolik času. Stačí proto sportovat 2 – 3x týdně, v závislosti na druhu pohybové aktivity.

Pokud je Vaším záměrem hubnutí nebo naopak nárůst svalové hmoty, musí se tomu cvičení přizpůsobit. V prvním případě je důležité věnovat se aerobní aktivitě minimálně 3x týdně, ve druhém zase zařadit pravidelný silový trénink.

Pro všechny věkové kategorie je vhodná jóga, kterou mohou cvičit děti i senioři. Přirozený pohyb ve formě chůze a pomalého běhu také nedělá rozdíly ve věku – jen si přizpůsobíte rychlost.
V jakémkoli věku je nutná pravidelnost, protože nárazové cvičení Vám může akorát ublížit. Nezáleží na tom, zda sportujete denně, nebo se na lekci cvičení vypravíte 1x v týdnu – důležité je, aby mělo cvičení ve Vašem diáři pevné místo a vnímali jste ho jako zpříjemnění běžných dní.

Dejte si pozor na to, abyste se nestali otroky cvičení a v případě vynechání pohybové aktivity se netrápili výčitkami svědomí – sport nesmí být neurotickou potřebou, ale aktivitou, která přispívá k lepší kvalitě života.


Autor: Veronika Staňková