Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jógu s vámi mohou cvičit i děti!

Když něco funguje, nemusí se tomu dělat reklama - a to funguje jak u hmotných produktů, tak v oblasti cvičení. Jóga je toho zářným příkladem - je prověřená staletími a její benefity na vlastní kůži pocítily tisíce lidí.
   
Jóga nejsou jen krkolomné pozice a sezení v lotosovém sedu. Jóga je filozofie, životní styl i cesta poznávání sama sebe. Abyste mohli jógu cvičit, není nutné dojíždět několikrát týdně do jógových studií na vedené lekce, i když zpočátku je to určitě lepší, protože zkušený lektor vás dokáže v pozicích opravit. Lze cvičit doma podle videí na internetu a vnímat při tom jen svoje vlastní pocity. V józe neexistuje správně nebo špatně - vše je záležitostí pocitů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jakou jógu si vybrat?

Jóga – Pět Tibeťanů, cesta jak se cítit lépe

Jak správně dýchat? Co je plný jógový dech?


Nenechávejte si pozitivní účinky jógy na tělo i náladu jen pro sebe - zapojte do cvičení také svoje děti a uvidíte, že i vás bude společná praxe moc bavit.

 

Zde je několik dobrých důvodů, proč s tím začít už dnes:

Prevence obezity - učte děti hýbat se už od útlého věku. Když budou brát pohyb jako samozřejmost, je nižší pravděpodobnost, že by v dospělosti musely bojovat s nadváhou. Jóga je v podstatě posilování s vlastní váhou, a proto je pro děti zcela bezpečná.

Vnímání vlastního těla - prostřednictvím jógy se děti učí vnímat svoje vlastní tělo. Cítí, že to někde táhne, že se jim zrychluje dech, i že něco třeba nejde hned. Vnímat správně svoje tělo je prostředkem k rozvoji dalších pohybových dovedností, ale také k odlišení pocitů těla a emocí.

Soustředěnost a zklidnění
- jóga je skvělá pro děti s poruchou pozornosti - díky balančním pozicím a ásánám, které lze provést jen s plnou soustředěností a klidem, se potíže s roztěkaností a hyperaktivitou postupně zmírní. Děti budou díky józe vědět, že některé věci vyžadují klid, čas a trpělivost.

Paměť a fantazie - zapamatovat si, jak vypadá Pozdrav slunci, nebo jak se která pozice jmenuje, namáhá dětskou paměť - a to je dobře. Spousta jógových ásán se nazývá podle zvířat (pes s hlavou dolů, kočka, kráva, orel, kobylka atp.), což dětem cvičení dost přiblíží a zpestří. Vytvořte jim ke cvičení příběhy - fantazii se meze nekladou!

Síla a flexibilita - vyrovnanost síly a pružnosti těla je nesmírně důležitá pro prevenci bolestí zad v pozdějším věku. Děti budou díky józe silné a flexibilní a budou mít dobrý základ pro jakýkoliv sport, který budou chtít v budoucnu vyzkoušet.

Společná aktivita - čas, který strávíte s dětmi, je k nezaplacení - zvlášť když se v tomto čase budete věnovat fyzické aktivitě. Pokud si těžko hledáte čas na cvičení jógy vy sami, zkuste to doma společně s nimi. Nečekejte, že si v klidu užijete svou hodinku jógy, ale radujte se ze společných zážitků a zábavy s dětmi.

 

 

660x250_3.jpg


Autor: Veronika Červenková