Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak působí jóga na člověka

Jóga umí léčit tělo i duši. Přitom se nezaměřuje na léčení chorob, ale na zlepšení  funkcí v organismu s cílem dosáhnout nejvyšší možné tělesné a duševní zdatnosti. Možná si ani neuvědomujete, že „znečištěné“ tělo zodpovídá za vznik různých neduhů. Existují ale metody, které dokáží uvést člověka do rovnováhy a posílit jeho zdatnost i mysl.

Všechno souvisí se vším
Jóga má tělo i mysl očistit, a tím zbavit různých neduhů. Podle názoru jogínů každá choroba, ale i stárnutí, jsou způsobeny znečištěním organismu. Týká se to těla stejně jako psychiky. Jóga tedy chápe člověka jako nedělitelný celek - tělo, mysl, city, ve kterém vše souvisí se vším. Tělo znečišťuje potrava, vzduch a odpadové látky z vlastního metabolismu. Psychiku znečišťuje napětí, stres, strach, pocit prázdnoty.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak pomocí jógy vytvarovat postavu?

Vyberte si pohyb, který Vám padne

Jóga - lék na stres a bolesti zad

 

Jak se znečištění projevuje
Znečištění se projevuje zmenšením průchodnosti anebo úplným zneprůchodněním nádí, nebo-li. drah  v těle. Těchto drah je podle tradice 72 000. Jejich funkce je v některých aspektech velmi podobná funkci akupunkturních drah. Základním požadavkem je obnovit průchodnost nádí. Toho se má dosáhnout pomocí hathajógových technik. Pročištěním nádí člověk zvýší svoji odolnost proti různým vlivům, vnějším i vnitřním, které na jeho tělo i mysl působí.

Jak se pročistit
K tomuto účelu se využívají různé metody, jako např. polohová tělesná cvičení, regulace dýchání, úprava výživy, techniky na pročišťování tělních dutin, pěstování duševní hygieny, otužování, relaxace, sebevnímání, koncentrace, autogenní trénink, zvukové vibrace, tlaky na reflexní místa, uzávěry tělních dutin a vytváření podtlaků a přetlaků v těle.

Nejdůležitější je rovnováha
Již starověkým jogínům bylo známo, že v těle i v psychice máme samoregulující mechanismy, jejichž funkcí je udržovat harmonickou činnost organismu. Podráždění jakéhokoliv druhu vyvolá poruchu. Velikost a trvání této poruchy závisí na intenzitě podráždění a na schopnosti organismu obnovit rovnováhu.

Co způsobuje nerovnováha

Běžně si poruchy rovnováhy ani neuvědomujeme, protože náš organismus se s nimi umí rychle vyrovnat. Je-li však porucha silnější, jedná se o akutní chorobu. Tělo bojuje, ale na obnovu zdraví potřebuje čas a podporu. V případě akutní choroby, kromě vyhledání lékařské pomoci, můžete v souladu s doporučením jógy tělu maximálně ulehčit, tedy nezatěžovat ho pohybem, duševní činností ani těžkou stravou. Ovládá-li nemocný relaxační techniku, může ji použít a poskytnout tak ještě více energie těm orgánům, které se mají postarat o nápravu.

Techniky pro zvýšení odolnosti organismu

Jiná situace nastává při dlouhodobých až chronických chorobných stavech. Ty jsou projevem nedostatečné reakce organismu. Neschopnost odstranit poruchu může vyplývat ze špatné výživy, psychických napětí, nedostatku pohybu, špatného držení těla, nesprávného dýchání. Samotné odstranění příznaků choroby léky většinou nestačí. Tělo se tím neposilní, nezvýší se jeho obranyschopnost. Proto jóga usiluje o posílení vrozených obranných mechanismů v těle i v mysli, a to právě uvedeným očištěním všech spojů, cest, kanálů cirkulace i komunikace. Tento proces se jmenuje nádíšuddhi a dosahuje se jím nejen odstranění poruchy, ale současně i procvičení příslušných vrozených přizpůsobovacích systémů, které odpovídají za odolnost organismu. Nádíšuddhi se drží třech pravidel: pěstuje duševní hygienu, dodržuje tělesná cvičení, dbá na správnou výživu a životosprávu.


Autor: Monika Kuželová