Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Je bolest svalů známkou efektivního tréninku?

Druhý den po tréninku cítíte svaly celého těla. Dva dny po něm se už nemůžete ani hnout. Chůze po schodech je peklo, natož pak usedání na záchod nebo zapínání podprsenky!

Bolest svalů po náročném tréninku je známkou čehosi. Možná toho, že jste cvičili poctivě. Možná toho, že jste vašemu tělu dali zabrat víc, než je zvyklé. Možné ale také toho, že jste to přehnali, že málo regenerujete, nebo že cviky provádíte špatně. Ještě týden bolest doznívá a vy přemýšlíte, jestli má smysl jít opět trénovat.

Potréninková bolest svalů je způsobená poškozením svalových vláken během cvičení. Ve svalových vláknech v podstatě vznikají mikroskopické trhlinky a jejich hojení je pak samotnou podstatou jejich růstu a sílení. Často se mylně uvádí, že za bolestí stojí nahromadění kyseliny mléčné, ale ta je jen produktem velice intenzivního tréninku a do několika málo hodin se odplaví.

Svalová vlákna se začnou „ničit“ v okamžiku, kdy je zátěž na hranici vašich možností. Pokud je pak námaha extrémní (vrhnete se na činky po delší pauze, s cvičením začínáte, zařadili jste do tréninku nový cvik, nemáte dostatek spánku a živin) či nejste zrovna v dobré kondici, máte zaděláno na pěkných pár dní svalového pekla.

Pokud se stane, že dny po fyzické námaze svaly cítíte, bývá to obvykle příjemná informace o tom, že jste něco dělali. Když ale bolest dosahuje nesnesitelných rozměrů, zkuste si pomoct aktivní regenerací, které svaly prokrví (dynamický strečink, plavání, aerobní aktivity), ochlazováním namožené části těla, masáží nebo v krajních případech protizánětlivými léky či léky na bolest.

S lehce namoženými svaly můžete trénovat prakticky hned (tzn. po 24–48 hodinách opět zatížit exponované partie). Jestliže je bolest střední až vysoké intenzity, raději si dejte pár dní pauzu. Vyspěte se a doplňte potřebné živiny.

Neposuzujte efektivitu tréninku na základě toho, jak moc vás po jeho skončení bolí svaly. Orientujte se na pokroky – jestli sílíte, zvětšuje se svalový objem, svaly jsou pevnější a výkonnější, cvičíte správně. A ještě jedna věc! Některé svalové partie je velice obtížné „přetrénovat“ – například takové drobné svaly podél páteře (nebo hluboké břišní svaly), které se zapojují při jemných cvicích s vlastní váhou, jsou extrémně důležité pro funkci celého pohybového aparátu, ale jejich přetížení se bolestí projevit vůbec nemusí.

Když je vám bolest po tréninku příjemná a máte pokroky, cvičte tak, jak jste zvyklí (i když zvyk je v podstatě nepřítelem progresu). Musíte si však být jistí, že máte dostatek odpočinku a kalorií k regeneraci.


Autor: Veronika Červenková