Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak zhubnout chůzí krok za krokem

Vzpřímená chůze je jedním ze znaků, které odlišují člověka od ostatních živočišných druhů. Díky esovitě prohnuté páteři jsme schopní přenášet váhu horní poloviny těla na pánev a kyčelní klouby, stát stabilně a překonávat delší vzdálenosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

6 důvodů, proč pravidelně chodit pěšky

Nejlepší sport pro hubnutí. Nordic walking!

Jak efektivně spalovat tuky?

  
Této typicky lidské výsady bychom měli co nejčastěji využívat - chůze je pro nás  nejpřirozenějším pohybem, je zadarmo, chodit se dá všude, posiluje naše zdraví i kondici, pomáhá proti bolestem zad, ale také nám může pomoct s nadbytečnými kilogramy.
   
Chůze je pohyb, který nás provází po celý život. Malé děti se učí chodit kolem jednoho roku a pak se prakticky nezastaví. Až kvůli povinné školní docházce se jejich aktivita tlumí, děti jsou nucené trávit dlouhé hodiny sezením a prostá chůze pro ně přestává být tak zábavná a přirozená - a o dospělých, jenž tráví svoje životy na kancelářských židlích a pohovkách v obýváku ani nemluvě.
   
Objevte znovu radost z chůze, z té úžasné schopnosti jednoduše střídat nohy a přesouvat se z místa na místo, utužte svoji kondici a zhubněte.

 

Inspirujte se těmito tipy, jak toho docílit:

Choďte všude
- nejezděte pro malé nákupy autem a ani na nedalekou poštu se nepřibližujte hromadnou dopravou. Při cestě do práce vystupte o stanici dřív a zbylou vzdálenost ujděte. Eskalátory v metru a nákupních centrech vždy vyjděte po svých. Příležitost chodit je všude, tak se jí chopte. Chodit je sice časově náročnější, ale pevná postava a štíhlé tělo za to rozhodně stojí!

Choďte správně - narovnejte záda, zvedněte hlavu, bradu držte rovnoběžně se zemí, vtáhněte pupík k páteři a příliš neprohýbejte bedra. Když nesete těžkou tašku, střídejte ruce, abyste se zbytečně nekroutili a nepřetěžovali jednu polovinu těla. Chybné držení těla při chůzi může napáchat velké škody jak na páteři, tak na kyčlích i kolenou. Myslete proto na rovná záda, ať už jdete pro rohlíky nebo na celodenní túru.

Choďte rychle - abyste pálili při chození tukové buňky, musíte se pohybovat aspoň 45 - 60 minut v aerobním pásmu tepové frekvence. Toho docílíte tak, že půjdete rychle a pokud možno do mírného kopce. Nemusíte si vyloženě měřit tep, ale jděte tak rychle, abyste se jemně zadýchávali, ale přitom nelapali po dechu jako ryba na souši.

Používejte paže
- když do svého chodeckého tréninku zapojíte horní polovinu těla, zvýšíte si tepovou frekvenci, takže tělo začne spalovat rychleji, ale také posílíte svaly trupu a paží, které při obyčejné procházce trochu zahálí. Buď si pořiďte speciální hole na chození nebo jen pokrčte paže v loktech a v pohybu si jimi pomáhejte.

Zapojte břicho
- než vyjdete, vtáhněte bříško a držte ho zpevněné po celou dobu chůze. Jednak tím zpevníte a ochráníte bedra, ale také posílíte břišní svaly a stimulujete funkcí vnitřních orgánů. Při chůzi vždy s výdechem břicho zapojte a s nádechem uvolněte. Na delších trasách je takové nenásilné posilování středu těla příjemnou i užitečnou kratochvílí.

 

660x250_2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková