Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak na bolavé svaly? Dalším cvičením?

Téměř každý, kdo cvičí, zná bolest svalů, která se dostavuje po náročném tréninku. Bolest bývá celkem příjemná - díky ní víme, že jsme něco dělali, že se svaly namáhaly, a že byl trénink opravdu poctivý. Není ale bolest jako bolest. Některou stojí za to rozehnat dalším pohybem, jiná si žádá klid, teplo a dostatek živin.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Znáte svaly břicha? A víte, jak je posilovat?

Znáte svaly hýždí? A víte, jak je posilovat?

Znáte svaly dolních končetin? A víte, jak je posilovat?

Znáte svaly paží? A víte, jak je posilovat?

 

Zjistěte, jak je to s bolestí svalů doopravdy a podle toho přizpůsobte svoje další tréninky:

Bolest při cvičení nebo těsně po něm
- provádíte desátý dřep s těžkou činkou a vaše stehna jako by byla v jednom ohni. Pálení a štípání je celkem příjemné - cítíme, že sval pracuje tak, jak má. Na druhou stranu nám oheň ve svalech zabrání udělat byť už jen jediné opakování, a když ano, patřičně se podle toho tváříme.
   
Ve svalech vzniká laktát (sůl kyseliny mléčné), který slouží jako zdroj energie pro méně intenzivně zatížené svaly. Laktát ale opožděně nastupující bolest nezpůsobuje - pouze nás informuje, jak intenzivně právě cvičíme. Není bez zajímavosti, že se tato látka více tvoří lidem na vysokosacharidové stravě! Odstranění laktátu proběhne do 30 - 60 minut po skončení pohybové aktivity.

Bolest svalů druhý až třetí den
- opožděnou bolest můžeme cítit hned druhý den po výkonu, nicméně nás může provázet až několik dní. Opožděná bolest svalů se většinou ozve po silovém tréninku, při kterém dochází k mechanickému narušení struktury svalových vláken. Tím, jak se organismus snaží sval opravit, získává větší objem, sílu i vytrvalost. Sama o sobě není pozitivním nebo negativním signálem - vždy záleží na kontextu.
   
Bolest může být způsobená dobrým, náročným tréninkem, ale také přetrénováním a nedostatečnou regenerací. Nemusí být způsobená jen mikrotrhlinami ve svalech, které jsou pro budování svalů žádoucí, ale  například otokem či zánětem - a to už tak přínosné rozhodně není.
   
Pokud vás svaly bolí druhý až třetí den po cvičení, jste schopní vykonávat bez omezení běžné denní činnosti a bolest je více či méně příjemná, je to zcela v pořádku. Svalům stačí obvykle na regeneraci 48 hodin, takže když vás i pak budou bolet, to, zda je znovu půjdete potrápit, záleží jen na vás - a na tom zda jste i přes tuto bolest schopni odcvičit kvalitní trénink.
   
Bolest, přetrvávající tři dny a déle -  bývá známkou nedostatečné adaptace a regenerace a může naopak vést ke ztrátě svalové hmoty. Abyste takovému stavu zabránili, přizpůsobte trénink svým aktuálním fyzickým možnostem. Silový trénink byste měli vměstnat do 60 minut, protože delší snažení není účelné.
   
Po tréninku vždy bez výjimky doplňte do 30 minut sacharidy (po cestě z posilovny snězte  třeba banán) a po další půlhodině zásobte tělo proteiny. Zapomeňte na to, že byste po cvičení už nic nejedli - to je ta největší chyba, kterou lidé, snažící se zhubnout, dělají!

Absence bolesti
- když vás ani po drsném tréninku svaly nebolí, neznamená to, že jste se málo snažili! Pravděpodobně máte dobrou schopnost regenerace, kvalitně jíte i spíte a tělo si zkrátka s poškozenými svaly umí dobře poradit.
   
Neposuzujte svůj trénink podle míry bolesti svalů
- posuzujte ho podle výsledků!

 

660x250_7.jpg

 

Autor: Veronika Červenková