Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co takhle zkusit intervalový trénink?

Pravděpodobně víte, že hubnout bez cvičení není právě moudré. Když omezíte pouze stravu, Vaše tělo bude čerpat energii z pracně vybudovaných svalů, protože je to mnohem pohodlnější, než sahat do zásob tuku. Pokud ke správně sestavenému jídelníčku přidáte pohyb, Vaše svaly nebudou ubývat, naopak se začnou pěkně zpevňovat a rýsovat. Pro budování svalů je jednoznačně přínosem silový trénink, pro redukování tukových rezerv naopak trénink aerobní, vytrvalostní.

Všeobecně se má tedy za to, že pro hubnutí je nejvhodnější právě aerobní trénink, při kterém byste měli cvičit 4-5x týdně, alespoň po dobu 30 - 60 minut. Při takovém cvičení probíhají metabolické procesy za přítomnosti kyslíku. Ten je využíván především k přeměně tuků na energii a Vy pak krásně hubnete. Opakem aerobního cvičení je cvičení anaerobní, čili za nedostatečného přísunu kyslíku. Jde o velké fyzické výkony během krátké doby, jako třeba při sprintu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Novinky ve cvičení

Nezapomínejte na paže. Ochablé paže nikoho nezaujmou

Jak se zbavit tuku na břiše

 

Pravidelným cvičením v aerobním pásmu zlepšíte výkonnost kardiovaskulárního systému, snížíte riziko srdečních nemocí, vysoký krevní tlak i cholesterol a zbavíte se přebytečného tuku.

Nejběžnější formou aerobního tréninku je kontinuální cvičení v relativně stálém tempu, jako je třeba Spinning, H.E.A.T., aerobic, vytrvalostní běh či Zumba. Je však možné, že se po čase pravidelného docházení na takové cvičební lekce Vaše hubnutí zastaví, protože si organismus na zátěž zkrátka zvykne a naučí se tukovými zásobami lépe hospodařit. V tuto chvíli přichází na řadu intervalový trénink. Při takovém tréninku se naopak střídají krátké intervaly maximální intenzity s odpočinkem.

Díky intervalovému tréninku docílíte zrychlení Vašeho metabolismu a efektivnějšího spalování tuků. Zapojíte vice svalových vláken, které budou sílit a vyžadovat více energie, čímž opět podpoříte hubnutí. Další výhodou je také časová úspornost, protože stačí cvičit přibližně 15 - 20 minut. Předem si naplánujte délku zátěže (např. 20 vteřin sprint) i délku pauzy (např. 40 vteřin vyklusávání), ale také počet opakování. Pozitivním psychologickým efektem je také vědomí, že Vás čeká jen několik desítek sekund intenzivní dřiny, po které bude následovat pauza, ne hodinové monotónní cvičení.

Běžné aerobní aktivity rozhodně nezatracujte, protože mají na kondici a hubnutí obrovský vliv, ale čas od času je proložte právě intervalovým tréninkem, který Váš metabolismus nakopne na vyšší obrátky a Vám dodá chuť k dalšímu cvičení.