Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičte a hubněte podle typu vaší postavy

V hubnutí neexistuje spravedlnost. Zatímco vaše kolegyně může svačit bohatě namazané krajíce chleba, aniž by přibrala jediný gram, vy tloustnete už jen z pročítání receptů. To, že každé tělo funguje jinak, je někdy k vzteku, ale na druhou stranu nikdo nikdy nesliboval, že život bude fér. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sestavte si svůj vlastní trénink

Kolik energie spálíme při sportu

7 problémů, která vás mohou potkat při hubnutí

 

Neřiďte se dietními plány, které najdete na internetu nebo v časopisech, zapomeňte na experimentování s populárními výživovými směry, jako je paleo, raw nebo nízko-sacharidová dieta. - postavte se k zrcadlu, pořádně si prohlídněte svoje tělo a začněte jíst a cvičit tak, jak je pro vaši konstituci přirozené.

Každý typ těla pochází z jiné genové linie. Podívejte se třeba na africké maratonce - jsou od přírody vysocí, hubení, převládají u nich vytrvalostní svalová vlákna a ve svých domácích podmínkách konzumují hlavně rostlinnou stravu s vysokým podílem sacharidů. Naopak zavalitější předkové vzešly z drsnějšího podnebí, kde se živili především lovem, ke kterému potřebovali spoustu síly.

Rozlišujeme tyto tři somatotypy :

Ektomorf - jestliže jste vysocí a štíhlí, spadáte do této kategorie. Ektomorfové mívají dlouhé kosti, užší ramena a plochý hrudník. Velmi obtížně nabírají jak svalovou, tak tukovou hmotu. Jejich trénink by měl být intenzivní, krátký a měl by být cílený na komplexní cviky, které rozvíjejí rovnoměrně všechny svalové partie. Nezbytná je také dostatečná regenerace, protože při náročnějším vypětí dochází k úbytku svalové hmoty. Člověk s takovým typem postavy by měl hlavně posilovat, jíst bílkoviny, kvalitní tuky a komplexní sacharidy.

Mezomorf - tento typ postavy to má asi nejsnazší. Pyšní se atletickou postavou, kvůli které se nemusí příliš namáhat. Tito lidé často vynikají ve fitness, protože jim stačí zvednout párkrát činku a naberou svalovou hmotu bez tuku. Když chtějí hmotnost redukovat, také jim to jde jako po másle. Díky dobrým fyzickým dispozicím a relativně kratší cestě k výsledkům mohou mezomorfové usnout na vavřínech a podcenit jak stravu, tak trénink. Strava by neměla být ošizená o komplexní sacharidy a trénink o aerobní i silovou část.

 

clanek_fithall_TV_v2_600x150.jpg

 

Endomorf - je většinou menšího vzrůstu a zavalitější postavy. Velmi snadno nabírá na váze, a to jak svalovou hmotu, tak tuk. Často bývají jejich nejsilnější partií nohy. Aby endomorf zhubl, měl by do svého tréninku začadit spoustu aerobních aktivit, vyhýbat se tučným jídlům a dávat přednost vejcím, rybám a libovému bílému masu. Stravu je vhodné rozložit do menších porcí.

Mix - lidé se nedají jednoduše rozdělit do škatulek - většina je kombinací dvou z výše uvedených somatotypů. Pak je dobré poznat, jak vaše tělo funguje a stravu i cvičení tomu přizpůsobit. I endomorf může být velmi štíhlý, ale pravděpodobně mu to dá zabrat mnohem víc, než ektomorfovi. Stejně tak se ektomorf může postavit na prkna s kulturisty, nicméně bude muset jíst a cvičit mnohonásobně víc. Je ale také přirozené, že ektomorf bude mít rád běhání a zbylé dva typy silové sporty, protože to jsou aktivity, ke kterým bylo jejich tělo navrženo.

 

 

Autor: Veronika Staňková