Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Fitness centrum, které si vybrat?

Rozhodli jste se cvičit a přemýšlíte, kam se vydat? Skvělá jsou fitness centra, která nabízí širokou škálu pohybové aktivity, včetně trenérů. Jenže otázkou je, které si vybrat. Pro hodně vytíženého člověka velkou roli při výběru místa hraje především vzdálenost od domova. Mnohem důležitější ovšem je, než pár ušetřených minut, zkušený personál. Opravdoví profíci by vám měli bez problému fundovaně poradit, jaké cvičení je pro vás nejvhodnější a zároveň vám pomoci při řešení problému, se kterým jste do fitness centra přišli. Lze vůbec odhalit, kde vám opravdu pomohou?

 

Existují jakési záchytné body, kterými sbyste se při výběru fitness centra měli řídit. Mezi ty základní patří určitá empatie trenéra, který s vámi kromě jiného prodiskutuje i váš zdravotní stav, přípdně užívání léků. Teprve pak by vám měl doporučit typ a intenzitu cvičení.

 

Pokud vám už při vstupu na recepci začnou nabízet nejrůznější cvičební programy či konkrétní cvičení bez jakéhokloliv předchozího rozhovoru nebo vám do ruky podstrčí pouze leták s informacemi a cenou, mějte se na pozoru. V takovém centru bude totiž velice pravděpodobně procházet stejným cvičebním programem jak dvacetiletá dívka s mírnou nadváhou, tak i žena středního věku bez jakékoliv sportovní minulosti. A to je špatně!

 

Pět rad, které by vám měly výběr fitness centra ulehčit

 

1. Vždy si nechte podrobně vysvětlit účinek té či oné aktivity, dále rizika s ní spojená a také její vhodnost přímo pro vás.

 

2. Zkušený trenér by vám měl princip cviků podrobně vysvětlit. Po nějakém čase si pak pohybové aktivity můžete plánovat sami.

 

3. Nejvhodnějším trenérem nemusí být ten, který vám přesně sdělí, na jaké tepové frekvenci máte cvičit, ale např. ten, který vás nechá chvíli cvičit, pozoruje vás a podle vašich projevů vám upraví další program.

 

4. Trenérovi se snažte vždy sdělovat své pocity, nejlépe bezprostředně po cvičení či druhý den. Výrazně tak zvyšujete pravděpodobnost, že docílíte takového nastavení pohybového programu, který vám bude zcela vyhovovat.

 

5. Nezapomínejte, že redukční dietu vám fundovaně může pomoci sestavit pouze nutriční terapeut nebo zkušený výživový poradce, a to jen na základě rozboru vaší dosavadní životosprávy.

 

Rada na závěr - ve fitness centrech nekupujte žádné přípravky na hubnutí ani na snadnější spalování tuků. Věnujte se hlavně cvičení. O případném užívání doplňků stravy se poraďte se svým lékařem.