Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zpevněte a procvičte své tělo na velkém míči

Gymball, fitball nebo zkrátka jen velký míč, je skvělou cvičební pomůckou, která vám pomůže zpevnit a vytvarovat tělo, protáhnout se, ale také dá zabrat svalům, uloženým hluboko v břiše i podél páteře a tím může zmírnit bolesti zad. Výhodou je, že na této pomůcce může cvičit úplně každý od kojenců až po seniory, a s jakoukoliv tělesnou hmotností i kondicí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč cvičit s cvičebními pomůckami

Cvičení pro těhotné - cviky na míči

Bolí vás záda? Cvičte s míčem!

 

Dřív se velký míč doporučoval jako alternativa kancelářské židle pro celodenní sezení. Lepší variantou ale je židli s míčem střídat a na balonu trávit jen kratší časové úseky. Správní sezení na míči je namáhavé a málokdo na něm vydrží dlouho sedět zcela vzpřímeně.

Míče se prodávají v různých velikostech, proto pokud si ho plánujete pořídit domů, kupte si správný rozměr. Ten zjistíte dvěma způsoby - buď si změříte délku paže od konečků prstů k rameni (pak platí, že do délky 45 cm je vhodný míč s průměrem 35 cm, 45 - 55 cm míč 45 cm, 55 - 65 cm míč 55 cm atd.) nebo vyberte míč podle výšky postavy (150 - 165 cm míč 55 cm, 160 - 170 cm míč 65 cm, 170 - 180 cm míč 75 cm a od 180 cm míč 85 cm). Jednoduchou pomůckou pro výběr míče je úhle v kolenou při sedu kousek před vrcholem míče - stehna a lýtka by měla svírat úhel nad 90°.

Při nákupu míče berte v úvahu také vaši hmotnost.
Čím vyšší hmotnost máte, tím větší míč si pořiďte, aby se váha mohla rovnoměrně rozložit.

Gymnastický míč má všestranné využití. Poznejte všechny jeho tváře:

Míč jako balanční pomůcka - na velkém balonu se skoro nedá hrbit. Tím, že je nestabilní, nutí neustále pracovat břišní i zádové svaly a díky tomu se nenápadně vyrovnávají disbalance, kvůli kterým záda bolí. Stačí si večer na míč sednout před televizi a nechat ho vykonávat svou práci.

Míč jako posilovací pomůcka
- existuje nepřeberné množství posilovacích cviků, které můžete na míči provádět. Stlačujte ho v leže na zádech mezi koleny, při vzporu si na něj položte holeně a intenzita cviku se znásobí, při dřepech míč opřete o zeď a opřete se o něj zády nebo si na míč sedněte a posilujte břišní svaly. Díky tomu, že je míč nestabilní, je posilování mnohem účinnější.

 

clanek_cviceni_v2_600x150.jpg

 

Míč jako aerobní pomůcka - hubnout a u toho sedět - to zní skoro jako sen. Sedněte si na míč kousek před jeho vrchol, nohy položte chodidly na zem tak, abyste měli dobrou stabilitu a pak se jen rozhoupejte, zvedejte střídavě ke stropu pravou i levou nohu, dělejte úkroky nebo zkuste vstávat a znovu dosedat (jen pozor, ať Vám pomocník neuteče). Takové cvičení je ideální pro lidi s nadváhou, protože šetří kolena i kotníky.

Míč jako pomůcka na protažení - není nic příjemnějšího, než si na míč lehnout zády a natáhnout se za rukama i za nohama. Páteř se natáhne do dálky, uvolní se meziobratlové plotýnky i krční páteř. I při obyčejném sedu na míči krásně protáhnete nohy - stačí se pomalu s rovnými zády přitáhnout k jedné a pak ke druhé noze.
   
Míč je sice velký a neskladný, ale díky jeho všestrannému využití ho nebudete chtít pustit z dohledu. Pořiďte si správnou velikost a získáte tím židli i posilovnu v jednom.

 


Autor: Veronika Staňková