Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Extrémní závody prověří fyzické i morální síly

Spartan race, Predator race, Gladiator race, Army run…to jsou názvy jen některých z mnoha extrémních závodů, které v poslední době získávají stále více na popularitě. V zásadě se jedná o  běžecké závody, komplikované překážkami, blátem či náročným terénem. Jejich délka, počet překážek i obtížnost se značně liší, takže mezi nimi určitě najdete takový, který byste mohli při troše tréninku zvládnout.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak jíst a pít před, během a po závodě?

Tajemství sacharidové superkompenzace

Představujeme Street workout

   
Pokud nemáte rádi masové akce, najděte si spíš závody mimo velká města - městských závodů se zpravidla účastní více lidí, než běhů v horách. Ať už ale běžíte ve městě či v horách, vždy budete startovat společně s několika desítkami (a někdy až stovkami) spolubojovníků, takže osamělé zápolení s překážkami určitě nečekejte.
   
Pokud o účasti v některém z extrémních závodů přemýšlíte, zde je několik důvodů, proč sebrat odvahu a přihlásit se:


Fyzická zdatnost - nic neprověří vaši fyzičku tak, jako komplexní překážkové závody - budete běhat, dělat angličáky, ručkovat, zvedat těžká břemena, plavat, potápět se, brodit se, lézt, skákat, házet, plazit se, balancovat - zkrátka zapojíte každičký sval na těle, a to ve zcela přirozených podmínkách, ne v uměle postavené posilovně.

Psychická odolnost - budete celí špinaví od bláta, popálení od kopřiv, mokří, unavení, žízniví, hladoví, budete mít křeče, někdy se budete bát, budete to chtít vzdát. Sáhnete si na dno, ale nakonec to nevzdáte - po celou dobu si budete představovat cílovou pásku a ten pocit, že jste zvítězili sami nad sebou.

Motivace - pokud už roky cvičíte jen kvůli postavě, plochému břichu nebo kulatému zadku, motivace snadno vyprchá. Na extrémní závody potřebujete podat fyzický smysluplný výkon - udělat v kuse spoustu angličáků, zvládnout shyb, posílit úchop, udržet váhu vlastního těla, rychle běžet. To všechno jsou primitivní pohyby, které by pro nás měly být jednoduché, ale nejsou. Ovládnout svoje tělo a naučit se používat ho tak, jak máme, je velká motivace - nehledě na tělesnou váhu, výšku či věk.

Týmový duch - když už nebudete moct, vždy se najde někdo, kdo vás podpoří, nebo kdo vám doslova podá pomocnou ruku (třeba při přelézání zdi). Atmosféra na závodech je uvolněná, kamarádská a zdravě sportovní.

Voda a bláto - děti milují běhat loužemi a hrát si v blátě. Dospělí jim za to nadávají a pak se zoufale snaží odstranit z oblečení skvrny. Vraťte se do dětství a vyválejte se v blátě i vy - zbavíte se stresu a možná budete pak svoje ratolesti víc chápat.

Medaile a zážitky - po doběhnutí získáte medaili, někdy tričko a pěknou fotku, ale hlavně si odnesete spoustu zážitků, na které jen tak nezapomenete.

 

660x250_6.jpg

 

Autor: Veronika Červenková