Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Dýcháte správně při cvičení?

Schopnost dýchat je základní schopností organismu, která umožňuje přežití. Dýchání v podstatě představuje proces výměny plynů (kyslíku a oxidu uhličitého) mezi naším tělem a vnějším prostředím. Probíhají při něm ale také chemické procesy v buňkách (tzv. buněčné dýchání), ve kterých pak vzniká energie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mají ženy během cvičení stejnou výdrž jako muži?

Protáhněte si tělo

První návštěva posilovny - Návod jak na to!


Protože je dech nepodmíněným reflexem, nemusíme na něj za běžných podmínek myslet - naše tělo si ho pohlídá samo. Při cvičení ale náš organismus musí dělat ještě spoustu dalších věcí, a proto je někdy těžké dech s pohybem automaticky zkoordinovat.
   
Naučte se při cvičení správně dýchat a uvidíte, že se Vám bude cvičit mnohem snadněji, ale také efektivněji. Zde je několik tipů, jak na to:

Dýchání při běhání - největší chybou při jakémkoliv cvičení je dech zadržovat. Dýchejte proto pravidelně, podle vašeho tempa - nadechujte nosem i ústy současně a vydechujte ústy. Najděte si vlastní rytmus - např. nádech na tři kroky, výdech na tři kroky. Klidně dýchejte nahlas, tak, abyste sami svůj dech slyšeli. Pomůže vám to udržet tempo i správně okysličit namáhané svaly.

Dýchání při posilování - ani při silovém tréninku dech nezadržujte. Při posilování platí pravidlo, že se záběrem přijde výdech a s uvolněním nádech. Výdech pomůže svalům v kontrakci, takže pak budou pracovat ještě lépe.

Dýchání a strečink - s výdechem sval protáhněte, s nádechem si dejte pauzu. Při protahování svalů po cvičení nespěchejte, každý pohyb prodýchejte a s výdechem se snažte rozsah pohybu jen o pár milimetrů zvětšit.

Kam dýchat - pokud možno, do plic i bránice. Když budete dýchat jen do hrudníku, zbytečně svoje tělo ochudíte o cenný kyslík. Při bráničním dýchání navíc zapojíte hluboké břišní svaly, které pak budou lépe spolupracovat při každém pohybu.

Píchání v boku - při běhání nebo jiné kardio aktivitě by měl být aktivní nádech i výdech. Pokud dýcháte špatně, pravděpodobně vás bude zanedlouho píchat v boku, nebo vám dech nebude stačit, i když by nohy ještě běžely. Píchání v boku je způsobené přepálením začátku, kdy svaly ani plíce ještě nejsou připravené na velkou zátěž, nebo se také nově uvádí, že může být zapříčiněné nedostatečnou fixací břišní dutiny (jater a sleziny) při oslabené funkci šikmých a příčných břišních svalů.

Koho poslouchat - vždy dejte přednost dechu před pohybem. Pohyb přizpůsobte dechu, nikoliv naopak. Naše tělo je chytré a dech si umí řídit, proto ho poslouchejte a věřte mu.

 

660x250_4.jpg

   
Autor: Veronika Červenková