Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Domácí posilovna - cvičení s nejmenšími

Mateřská neznamená konec světa a rozhodně nemusí znamenat konec vaší kondice. I když nemáte hlídání, čas, finance na permanentku do fitka nebo se vám prostě nechce mezi lidi, zacvičte si s vaším drobkem doma.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 tipů, jak si najít čas na cvičení

Doma a bez pomůcek. 5 jednoduchých cviků na vaše problémové partie.

6 důvodů, proč přibíráte na mateřské

 

Už velmi malé děti jsou schopné vnímat, že maminka pravidelně cvičí, má svou rutinu a je to čas, kdy se po ní nemohou jen tak sápat. Sice při cvičení nezměníte ovzduší, ale děti nějak vytuší, že vás mají nechat být. V případě, že chtějí pochovat nebo se zapojit, využijte je jako součást tréninku, jako závaží.

Dalším benefitem cvičení s dětmi (nebo v případě kojenců vedle dětí) je to, že pohyb a cvičení začnou vnímat jako přirozenou součást života a takový návyk se jim později bude hodit.

Ušetřete si čas, kdy vaše děti spí na něco, co s nimi dělat nemůžete (číst, sledovat film) a trénink zařaďte na dobu, kdy se trochu nudíte :).

Inspirujte se těmito cviky a vymyslete si další, podle Vašich prostorových možností i nátury děťátka:

Výpady - vezměte dítě do náručí a pevně ho k sobě přiviňte. S výdechem klesněte do klasického výpadu a s nádechem se vraťte zpět. Poté nohy vystřídejte. Cvičte tahem a silou, nikoliv švihem a přitom si dávejte pozor na pravé úhly v kolenou a rovná záda. Nenechte dítě „sedět“ na Vašem břiše nebo boku - to je sice pohodlné, ale ničíte si tím záda, takže se hezky narovnejte a zapojte do držení také horní končetiny.

Široké dřepy - držte Vašeho miláčka v náručí, na podložce rozkročte nohy do šířky, chodidla vytočte směrem od sebe a s výdechem jděte do dřepu. Zkuste jít tak nízko, aby stehna byla téměř vodorovná s podlahou. Druhou variantou je nechat stát dítě na zemi a zvednout ho ze země při každé cestě nahoru. V žádném případě ale nehrbte záda! Vtáhněte pupík k páteři, ramena oddalte od uší a vnímejte, jak pracují stehna i hýžďové svaly.

Vzpor
- ať už na předloktí nebo na propnutých pažích můžete s dětmi jakéhokoliv věku trénovat výdrž ve vzporu. Dítě zkrátka položte na podložku a skloňte se nad něj jako při kliku. Pak se jen srovnejte do vzporu - hlídejte si, aby se neprohýbala bedra, ramena držte nad zápěstím (nebo nad lokty, pokud děláte vzpor na předloktí) a držte. Když pod Vámi bude ležet to nejcennější, co máte, jen tak nepovolíte - a to je dobře.

Zvedání pánve - lehněte si na podložku na záda, pokrčte kolena a posaďte si živé závaží do klína. Chyťte ho za stehýnka a s výdechem zvedejte pánev vzhůru ke stropu. S nádechem klesněte boky dolů k zemi, ale nepovolujte úplně. Hlavu nechte celou dobu ležet na podložce, abyste zbytečně nepřetěžovali krční páteř.

Po cvičení se spolu důkladně protáhněte a povzbuzujte děti, aby vás zkoušely napodobit.

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková