Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičit můžete i v těhotenství - 1. díl

Kolem cvičení a pohybové aktivity v těhotenství panují různé mýty a zkreslené představy. Péče o gravidní ženy se již před mnoha lety přesunula z domácího prostředí do rukou lékařů, a proto se někdy chybně nahlíží na těhotenství skoro jako na nemoc.

Těhotenství je naopak velmi přirozený stav ženy, a pokud ho nedoprovázejí zdravotní komplikace, nemělo by mít vliv na běžné činnosti a aktivity.

Je jasné, že při volbě sportu nebo fyzické zátěže musí žena respektovat pokročilost těhotenství, ale také svůj zdravotní stav, fyzickou kondici a aktuální možnosti.
Pokud žena alespoň rekreačně sportuje a nijak se do otěhotnění cvičení nevyhýbala, je vhodné pokračovat i v těhotenství. V těhotenství lze sportovat prakticky od prvního do posledního měsíce, jen je nutné zvážit všechny rizikové faktory.

 

V těhotenství obecně se určitě vyvarujte aktivitám, které mohou být nebezpečné. Není vhodné věnovat se bojovým sportům, atletice, dlouhým a náročným běhům, ale ani lyžování na přelidněném svahu. Jakékoliv otřesy nebo dopady, jako například při aerobicu, nepůsobí dobře na plod, ale ani na vaše kolena a páteř, které jsou v tomto období zatížené více. Co se týče běhu, v těhotenství je vhodný hlavně pro ty ženy, které jsou na běhání zvyklé. Běhejte pomalu, vyberte si dobře odpružené tenisky, nepřepínejte se a neběhejte po mokrém nebo namrzlém terénu. Běh v těhotenství by měl připomínat spíš rychlejší chůzi.

I s bříškem mohou ženy chodit do posilovny, ale je logické, že nebudou zvedat příliš těžké závaží a posilovat břišní svaly. Aktivita, která je naopak velmi doporučovaná, je jóga nebo pilates. Cvičení jógy v těhotenství vám pomůže otevřít oblast kyčlí i pánve, naučíte se správně zapojovat svaly tak, aby vám pomohly při porodu, naučíte se správně dýchat a ovládat svůj dech, ale také se můžete účinně zbavit stresu a načerpat síly.

Jestliže jdete cvičit v těhotenství na vedenou lekci, vždy o svém stavu instruktora informujte. Pokud není lektor školený na cvičení s těhotnými, neměl by s vámi pracovat. Pokud budete na účasti na lekci trvat, cvičíte na vlastní riziko - vždy je proto lepší zjistit si reference a cvičit pod vedením někoho zkušeného.

Dalším velmi příjemným pohybem pro vás může být plavání. To uvolní vaše svaly i klouby, protože voda hezky nadnáší. Vyberte si k plavání takové místo, kde nehrozí riziko, že vás někdo kopne,  ale také místo, které splňuje hygienické normy.

Každé těhotenství je jiné, proto není možné jednoznačně říct, která aktivita komu udělá dobře a naopak. Dbejte na rady svého lékaře, ale také se řiďte vlastním rozumem a vlastními pocity. Mnohdy ženy, které jsou zvyklé sportovat a kvůli graviditě přestanou, trpí víc, než kdyby pokračovaly ve svém oblíbeném sportu, jen s menší intenzitou. Ženy, které zvyklé na cvičení nejsou, by se v těhotenství neměly vrhat na intenzivní trénink, ale zkusit například právě jógu nebo pilates. Určitě si však vystačí s delšími procházkami a na své postavě mohou pak zapracovat po šestinedělí.

Pravidelný pohyb vám během těhotenství může pomoci lépe se připravit na porod, zvládat případné výkyvy nálady, vyrovnat se se stresem, ale také zůstat v kondici. Pokud se budete věnovat vhodné pohybové aktivitě během gravidity, mnohem snadněji se také dostanete do formy po porodu.

 

 

Cvičení pro těhotné si pro vás připravila naše lektorka jógy Jana Najbrtová. Určitě stojí za to ho vyzkoušet. Těhotenství není nemoc :).

 

Cvicit-muzete-i-v-tehotenstvi-1dil.jpg

 

Autor: Veronika Červenková