Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičení zlepšuje mozek

Každý jistě dobře ví, že pohybová aktivita je skvělá pro naše svaly, celkovou fyzickou kondici, zdraví kardiovaskulárního systému, zažívání, udržení stabilní hmotnosti i pro dobrou náladu. Na co se ale často zapomíná, je pozitivní vliv cvičení na kognitivní (poznávací) funkce mozku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nepodceňujte regeneraci po cvičení

20 důvodů k pohybu

Potraviny pro dobrý spánek

 

Prostřednictvím tzv. kognitivních funkcí mozku člověk vnímá a zpracovává svět kolem sebe, ale i uvnitř sebe. Řadí se sem proces učení, paměť, schopnost přizpůsobit se novým podmínkám, soustředění, pozornost, řečové funkce, myšlení, rozhodování, představivost, prostorová orientace, emoční sebeřízení, schopnost posuzovat a řešit problémy, ale také plánování a organizování.
   
Pro zlepšování kognitivních funkcí se využívá trénink kognitivních funkcí, ale také třeba mozkový jogging. Tyto aktivity však nemají s tréninkem těla a běháním nic společného - odehrávají se na úrovni tužka - papír - mozek - ústa, to znamená, že se většinou sedí a mluví nebo píše.
   
Svůj mozek můžete ale také procvičit zároveň s vašimi svaly - díky zvýšení tepové frekvence se do mozku dostane více krve, okysličí se a bude vám to „lépe myslet“.

 

Inspirujte se těmito tipy, jak na to:

Pamatujte si trénink
- počty sérií a opakování ani jednotlivé cviky si nepište. Zkuste si všechno zapamatovat a po docvičení zkonfrontujte výsledek s plánem.

Udržte informaci - před vyběhnutím do lesa nebo tréninkem v posilovně se pokuste zapamatovat  si nějakou informaci - třeba náhodnou sérii 6 - 9 čísel a písmen nebo básničku. Zvládnete ji pak doma zopakovat bez chyby?

Hledejte kolem sebe - při běhu (jízdě na kole, bruslích, rychlé chůzi) lesem nebo ulicí kolem sebe hledejte - hledejte všechny předměty, začínající na určité písmeno (S - stromy, sláma, slaměnka, slimák, silnice a pod.) nebo v určité barvě (co všechno je zelené?). Při posilování se spíš soustřeďte na cvičení.

Učte se - učte se nové cviky a série pohybů. Všechny novinky mozek stimulují a nenechají ho zahálet. Na internetu nastudujte cvik, který byste chtěli umět (třeba stoj na hlavě) a pak ho zkoušejte.

Hledejte nové trasy - trénujte orientaci tím, že se při běhání či jízdě na kole vyhnete chronicky známé trase. Seberte odvahu a prozkoumejte okolí, snažte se zorientovat a představujte si, kde se právě nacházíte, vzhledem k určitému bodu (třeba domovu) a jakou jinou trasou byste se tam dostali.

Počítejte - při běhání nebo jízdě na kole počítejte jednoduché početní příklady, opakujte si násobilku, sčítejte čísla na poznávacích značkách automobilů.

Představujte si - při posilování zapojte svou představivost. Barvitě si představujte, jak sval pracuje, jak v něm koluje krev a živiny, jak roste. Pomůže vám to k lepším výsledkům.

 

660x250_7.jpg

 

Autor: Veronika Červenková