Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičíte a stále to není vidět? My víme proč!

Vyzkoušeli jste už všechno – hopsat na hodinách aerobiku v rytmu hlučné hudby, honit se v teplákách po lese, zvedat činky v posilovně, kroutit se na lekcích jógy do prapodivných poloh, ale stále na Vaší postavě nepozorujete změny k lepšímu? Možná, že děláte při cvičení chyby, které Vaši snahu maří.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pohyb pomáhá redukovat váhu hned třikrát

Jak si sestavit svůj vlastní cvičební plán

Jak nakupovat při redukci hmotnosti

 

Chybou číslo jedna je nesystematičnost a nepravidelnost. Aby bylo možné vidět nějaké pokroky, musí se pohyb stát nedílnou součástí Vašeho života. To, že jdete v létě plavat a v zimě párkrát sjedete kopec na lyžích, ještě neznamená intenzivní sportování. Stanovte si cíl a neslevujte z něho. Uvědomte si, co vlastně od cvičení chcete. Pokud je Vaším cílem hubnutí, zaměřte se na aerobní aktivity, když chcete zesílit, posilujte, pro pružnost navštěvujte lekce jógy a proti bolestem zad se vrhněte na pilates. Jakémukoliv cvičení se věnujte nejméně 2x týdně a pokud chcete vidět výsledky, stanovte si ho jako prioritu.

Nic se nemá přehánět – a to platí i pro cvičení. Pokud máte nadměrnou zátěž, Vaše tělo je vystresované a logicky se jakýmkoliv změnám brání. Při hubnutí i nabírání svalů potřebujete dostatečný čas pro odpočinek a regeneraci, proto posilujte maximálně obden a aerobní aktivitě se věnujte 3 – 4x týdně.

Nesmírně důležité je při sportování také dostatečně jíst. Nemůžete udělat větší chybu, než usilovně cvičit a jíst málo. Organismus se dostane do nouzového režimu a Vy si můžete být jistí, že nebude chtít pustit ani gram tuku. S posilováním to platí přesně tak. Nelze čekat, že při velké zátěži a nedostatečné stravě budou svaly sílit a zpevňovat se.

Druh pohybové aktivity po určité době prostřídejte, protože lidské tělo je velmi adaptivní a na každou zátěž si po čase zvykne. Běhejte proto delší trasy a rychleji, zvedejte těžší činky a překonávejte sami sebe. Zkuste vybočit ze zajetých kolejí a vyzkoušejte úplně nový sport nebo si naopak dejte od cvičení na chvíli pauzu.

Nenechte se mýlit dojmem, že po půlhodinovém běhu potřebujete víc jíst. Nadměrný energetický příjem je stejně nevhodný, jako příjem nedostatečný. Je pravda, že pro nárůst svalů je kalorický nadbytek nezbytný, ale určitě není nutné sníst po cestě z posilovny tabulku čokolády. Při hubnutí byste stále měli myslet na to, že výdej by měl být vyšší, než příjem a vysportované živiny doplňujte v rozumné míře zdravými potravinami.

Každý člověk je jiný, proto někdo vidí výsledky dřív a někdo později. Rychlost metabolismu, typ a množství svalových vláken, způsob rozložení tělesného tuku a schopnost regenerace jsou dané geneticky a s genetikou toho příliš nezmůžeme. Nesrovnávejte se proto s ostatními, ale pouze sami se sebou. Je sice nefér, že někdo zajde do posilovny dvakrát a hned mu jsou vidět břišní svaly a jiný se tam může mořit rok se stejným výsledkem, ale tak to zkrátka je. Vaší volbou je buď se smířit s tím, jak vypadáte, nebo ve svém úsilí vytrvat, radovat se z dobré fyzické kondice a naučit se respektovat své vlastní tělo a jeho možnosti.
I pomalý pokrok je stále pokrok, proto nic nevzdávejte, vytrvejte, dobře jezte, odpočívejte a uvidíte, že se výsledky dostaví. Vyfoťte se doma ve spodním prádle a po určité době focení zopakujte. Srovnáním fotografií získáte objektivnější náhled na svoje pokroky a lépe identifikujete problémové partie – prostý vnitřní pocit, hodnocení druhých i pohled do zrcadla totiž může mnohdy klamat.


Autor: Veronika Staňková