Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičení v těhotenství

Těhotenství znamená pro organismus ženy velkou změnu. Je to zátěž, ale rozhodně to není nemoc. Vzhledem k porodu, který máte před sebou i k měsícům po něm, je dobré se udržet v dobré fyzické i psychické kondici. K tomu vám může pomoci i speciální a pravidelné cvičení.

 

Pravidelné cvičení navíc přispívá i ke snadnějšímu zvládnutí samotného porodu. Jeho cílem je předcházet nežádoucím změnám, ke kterým během těhotenství může dojít. Cvičení pomůže například posílit svaly pánevního dna nebo sníží bolesti zad, jimiž v tomto období mnoho žen trpí.  V konečném efektu může napomoci i lepšímu zvládnutí celého porodu. Ovšem i zde platí všeho s mírou.


Začít s cvičením se doporučuje po prvním trimestru (tedy po 12. týdnu těhotenství). Než se do něj pustíte, poraďte se nejdříve se svým lékařem. Každá nastávající maminka prožívá těhotenství trochu jinak a jen její ošetřující lékař ví, jak na tom opravdu je. Zná průběh těhotenství i možné komplikace.

 

Pokud budete mít souhlas lékaře, můžete si vybrat některé z cvičení, které na portálu FITHALL.cz nabízíme. Najdete zde pilates, pilates na míčích a jógu těhotné v různých délkách. Budete-li se řídit pokyny našich trenérů, určitě je zvládnete bez potíží a uděláte něco pro zdraví své i svého miminka.

 

Na cvičení si pořiďtepohodlné oblečení, z pomůcek určitě využijete podložku, hodit se bude i gymnastický míč.

 

Rychlé cviky
Videa na portálu FITHALL.cz mají zhruba 20 – 45 minut. Pokud si ale chcete zacvičit kratší dobu nebo se třeba jen protáhnout v kanceláři, můžete si vybrat z několika našich tipů.

 

1.Dechová cvičení
Natáhněte se na podložku, zavřete oči a zhluboka se několikrát nadechněte. Snažte se vnímat každý nádech a výdech. Při cvičenís e zaměřte na zvedající se a klesající břicho během každého nádechu a výdechu.  Při točení hlavy nebo pocitech na zvracení cvičení ukončete.


2.Cviky na posílení pánevního dna
Lehněte si na záda, pokrčte nohy v kolenou a v pomalých intervalech stahuje pánevní dno. Toto cvičení se doporučuje provádět denně alespoň pět minut. Není nezbytně nutné provádět ho vždy vleže, je možné pánevní dno posilovat i v sedě nebo ve stoje.


3.Cviky na uvolnění bederní páteře
S rostoucím bříškem roste i zátěž bederní páteře. Účinný proti nim je následující cvik. Lehněte si na podložku na záda, pokrčete nohy v kolenou a v pomalých intervalech tiskněte bederní páteř k podložce.

 

Klekněte si, natáhněte před sebe ruce na podložku a zhluboka dýchejte.

 

Klekněte si na podložku, předkloňte se a optřete se i o dlaně. Je nutné, aby byla bederní nebyla prohnutá. Nyní pomalu vyhrbte záda a pak je zase rovnejte.

 

Příjemné uvolnění je i pohupování se na nafukovacím míči.

 

EXTRA INFO:

Gymnastický míč
Pokud cvičíte na gymnastickém míči, je důležité správěn jej nafouknout - na výšku, která odpovídá výšce a váze cvičícího. Při plném sedu by měl mít cvičící vždy pravý úhel mezi stehny a lýtky

Přínos cvičení v těhotenství
- redukce bolestí v páteři a zlepšení držení těla
- nedochází k nadměrnému přírůstku tělesné tuku
- prevence křečí a otékání nohou
- přiměřená pohyblivost kyčelního kloubu - zvládání narůstající zátěže, - přiměřená pružnost pro porod
- péče o plosku nohy - zvládání narůstající zátěže
- lepší fyzická kondice
- lepší psychická kondice
- stimulace dítěte - pohybem, hudbou při cvičení, pozitivní činností a prostředím (usměvavé maminky a děti)
- po porodu je rychlejší návrat původní kondice i hmotnosti