Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak na pohyb a cvičení s kily navíc

Když má člověk nějaké to kilo navíc, neznamená to hned, že je obézní. Obezita není jen kosmetickým problémem, ale především zdravotním. Je to chronické onemocnění, charakterizované zmnožením tukové tkáně v důsledku pozitivní energetické bilance. Hlavním ukazatelem obezity je body mass index, který si můžete spočítat pomocí kalkulačky na stránkách FITHALL.cz Jestliže index dosahuje hodnoty nad 30, jedná se právě o obezitu. Kalkulačky naleznete zde
   
Pokud Vy, nebo někdo z Vašich blízkých spadá do této kategorie, zpozorněte. S body mass indexem nad 30 jste vystaveni závažným zdravotním rizikům, která jsou právě s nadbytkem tukové tkáně spojená. Dobrou zprávou je, že i s tímto stavem se lze stále něco dělat. Nezbytná je úprava stravovacích návyků, ale také pravidelný pohyb.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyberte si pohyb, který Vám padne

Zhubnete porodem?

Nedostatek pohybu je stejně zhoubný jako kouření


Zapomeňte na poskakování v tělocvičně při hlasité hudbě i na běhání po lese. Zvolte si takovou aktivitu, kterou umožňuje Váš zdravotní stav, ale také při které se budete cítit dobře. Jestliže Vám vadí zkoumavé pohledy lidí ve fitness centrech, klidně si zacvičte doma. V případě, že Vás přítomnost druhých motivuje, zkuste ve svém okolí najít cvičební lekce, které jsou pro lidi s nadváhou určené, nebo si zacvičte s kamarádkou.

Často se lidé s velkou nadváhou potýkají s bolestmi zad a klubů. Při jakémkoli pohybu by je tedy neměli zbytečně zatěžovat. Vhodné jsou proto aktivity, jako je plavání a aquaaerobic, při kterém tělo nadlehčuje voda. Dalším vhodným pohybem, který šetří klouby, ale zároveň velmi efektivně zapojuje svaly celého těla, je chození s holemi, také známé jako nordic walking. Chůze je ale skvělou volbou i bez holí. Je to přirozený pohyb, který lze provozovat úplně všude a navíc zadarmo.

Veliké oblibě se také těší cvičení na míčích. Můžete si pořídit velký míč (fitball) i malý (overball) domů, nebo zkusit navštívit vedenou lekci. Také na stránkách FITHALL najdete inspiraci pro cvičení s těmito kulatými pomocníky. Cvičení s overballem naleznete zde
   
Co se týče frekvence pohybových aktivit, hýbejte se tak často, jak je to jenom možné. Nemusí se přitom jednat vyloženě o cvičení, ale jakákoliv aktivita, při které zapojujete Vaše končetiny, je vítaná. Chcete-li opravdu vidět výsledky Vaší snahy, věnujte se cílenému pohybu alespoň  3x týdně, po dobu 30-60 minut. Toto je doba, po které se začínají spalovat tukové rezervy. Myslete ale na to, že po celou dobu cvičení byste měli být schopni souvisle mluvit, ne lapat po dechu. Proto sporty, jako je běh, spinning, aerobic a další, při kterých se nadměrně zadýcháváte a Vaše srdce bije jako o závod, nejsou vhodné.

Začněte s několika minutami pohybu denně. Stačí svižnější procházka, pár výšlapů po schodech nebo lehké posilování doma před televizí. Postupně přidávejte na intenzitě i frekvenci pohybu a cvičte nejen pro štíhlejší vzhled, ale především pro své zdraví.