Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Využijte každou chvíli k pohybu, třeba i v MHD

Každý, kdo tráví v hromadné dopravě při cestě do práce nebo do školy moře času, má jistě vypracováno mnoho strategií, jak se vyhnout nudě a nekonečnou jízdu přečkat. Velmi oblíbenou kratochvílí je čtení, pak také poslech hudby, nebo prosté zírání z okýnka. Dopravní prostředky, ale i samotné čekání na jejich příjezd, můžete také strávit aktivně - cvičením. Možná vás hned napadne, že byste vypadali jako blázni, když byste cvičili v tramvaji nebo na vlakovém nástupišti, nicméně existuje několik cviků, jež můžete provádět tajně, aniž by to kdokoliv ze spolucestujících zpozoroval.

 

ČTĚTE TAKÉ:

6 skvělých cviků na doma, které vám zpevní celé tělo

Kolik času věnovat cvičení, aby mělo efekt?

Cviky, kterými zpevníte střed těla

 

Zima utajenému cvičení doslova nahrává. Lidé nosí delší bundy a kabáty, pod kterými se lecco schová. Schováte pod ně také svoje tělo, a když se pak budou o slovo opět hlásit krátké sukně a plavky, vy kabát rádi odložíte a pochlubíte se vypracovanými křivkami.

Nenápadné posilování spočívá především v izometrickém cvičení, o kterém budete vědět opravdu jen vy, protože je založené na výdržích - nemění se tedy délka svalů, ale pouze jejich napětí.

1. Posilování paží
- chytněte se nejbližší volné vertikální tyče a s výdechem zatlačte tyč dolů, do země, jako byste jí chtěli propíchnout podlahu dopravního prostředku. Chvilku vydržte a poté s nádechem povolte. Ramena držte daleko od uší a vnímejte, jak se zapojuje rameno, biceps, triceps, prsní sval i předloktí. Po několika opakováních se přechytněte a to stejné zopakujte na druhou stranu.

2. Zaměřeno na záda - jednou rukou  uchopte horizontální tyč nad vaší hlavou. Stejně jako u předchozího cviku s výdechem ruku stahujte dolů k podlaze. Měli byste cítit, jak zabírá celá paže, ale především polovina zad. Narovnejte záda a soustřeďte se na provedení polovičního shybu. Opět zopakujte i na druhou stranu. Pokud byste měli obě ruce volné, klidně se zavěste obouruč a zapojte také svaly mezi lopatkami.

3. Břicho v utajení
- pokud ukořistíte místo na sezení, můžete si procvičit břišní svaly. Stačí, abyste mírně odlepili záda od opěradla. Zapojte břišní svaly, neprohýbejte se v bedrech a vydržte alespoň 10 vteřin. Poté se zády opět opřete. Tento cvik můžete opakovat celou cestu, aniž byste upadli v podezření.

4. Hýždě nejen na sezení - ať už sedíte či stojíte, vaše pozadí nemusí zahálet. Ve stoje stáhněte vší silou na několik vteřin půlky k sobě a pak uvolněte. To stejné můžete dělat i v sedě. Uvidíte, že při vystupování na Vaší cílové zastávce budete cítit, že jste tentokrát cestu neprospali.

5. Posilování pánevního dna - neexistuje méně nápadný cvik, než je právě posilování pánevního dna. Při čekání na tramvaj, i při jízdě metrem nebo tramvají, vtáhněte pánevní dno vzhůru k pupíku, jako byste zadržovali čůrání. Toto posilování je skvělou prevencí inkontinence, ale také přípravou na porod a poporodní hojení.

6. Stabilizační systém - potrapte svaly, které jsou uložené hluboko v břiše, podél páteře i drobné svaly kolem kotníků a kolen. Zkuste jet chvilku bez držení. Trénováním rovnováhy a stability se aktivují svalové skupiny, které jinak zahálí. Můžete tak předejít bolestem zad, ale také kloubů.

Využijte už příští cestu MHD k tajnému tréninku - uvidíte, že vám cesta uteče, ale také si příjemně procvičíte celé tělo.


Autor: Veronika Staňková