Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak na pohyb a cvičení s dětmi?

Pořídit si děti a pak je neustále nosit, nakládat do auta v těžkých autosedačkách, zvedat je ze země, pomáhat jim do schodů, běhat za nimi nebo je uspávat v náručí je extrémně fyzicky náročné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Děti. Častá výmluva, proč necvičit.

Jak výchova rodičů ovlivňuje hmotnost dětí

Jak naučit děti pravidelně sportovat

 

Člověk by si řekl, že po takovém dlouhodobém zápřahu bude mít zpevněnou a vytvarovanou postavu - zázraky se ale nekonají. Lidské tělo je nesmírně flexibilní a na jakoukoliv zátěž si dokáže zvyknout a to je důvod, proč je nutné cvičit i s dětmi.

Sportování s kojenci a batolaty je odreagování hlavně pro vás, cvičením se staršími dětmi navíc děti učíme, že pohyb je přirozenou a zdravou součástí života. Jak tedy začlenit pohyb do rušného rodinného života?

Lekce pro mámy s dětmi - po celé republice probíhají vedené lekce pro maminky s kočárky. Podívejte se na internet a zjistěte, zda se podobný kurz nekoná ve vašem okolí. Pak stačí sbalit podložku, láhev s vodou, křupky pro děti a můžete vyrazit. Cvičení se obvykle koná venku a v oploceném prostoru, aby děti neutekly, takže si můžete užít pohyb na čerstvém vzduchu bez strachu, že se vám ratolest zatoulá. Navíc si mezi ostatními dětmi jistě najde kamarády a vy mezi maminkami získáte spřízněné aktivní duše.

Trénink při procházce - při uspávání dětí v kočárku venku dělejte výpady. Když uspáváte na balkoně, dřepujte. Vyměňte elegantní baleríny za tenisky a občas s kočárkem popoběhněte nebo aspoň jděte rychle. Pokud máte děti větší a jedou na vycházku na kole nebo na odrážečce, nebrzděte je, ale držte tempo s nimi. Na nejbližší lavičce vystřihněte několik kliků a rozhodně se nevyhýbejte ani výšlapu do strmého kopce, který se díky kočárku promění v továrnu na kulaté pozadí.

Domácí posilovna - neseďte jen tak s chrastítky na pěnových puzzlích - lehněte si na záda a posiluje břicho, položte si miminko pod sebe a vydržte ve vzporu, vezměte dítě do náručí a provádějte dřepy s rozkročenýma nohama. Možností je spousta a fantazii se meze nekladou. Pokud máte chodící děti, zkuste zapojit do cvičení i je - napodobováním vašich pohybů si budou rozvíjet motoriku a navíc je to bude bavit.

Uklízením k hezké postavě - denně sbíráte hračky ze země nebo si podáváte prádlo z prádelního koše. Ulevte vašim bedrům a nepředklánějte se k zemi s rovnýma nohama - vždy pokrčte kolena a jděte do dřepu, záda nechte rovná a teprve pak předmět uchopte. Uvidíte, že vás po chvilce úklidu budou pálit svaly na těch správných místech.

Sami nejlépe víte, kdy a jak by se dalo s vašimi dětmi cvičit. Často se vám možná nechce, protože péče o drobotu je únavná a vyčerpávající, ale díky pohybu se budete cítit skvěle nejen fyzicky, ale také psychicky. Zpevníte tělo bez výčitek svědomí, že svoje děti zanedbáváte a nemusíte si ani shánět hlídání. Vymlouvání se na děti už dávno odzvonilo.

 


Autor: Veronika Staňková