Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cooperův test: Běh, který odhalí vaší kondici

Při cvičení, sportování nebo jakémkoliv tréninku, je dobré mít něco, čím změříme či posoudíme svoje pokroky a výkony. V posilovně to může být hmotnost zvednutých činek, počet shybů nebo podíl svalové hmoty, při skupinových i párových hrách, jako je volejbal, fotbal či tenis, rozhodují góly a míče a dokonce i při józe můžeme pozorovat svůj vývoj na kvalitě provedení jednotlivých ásán. Měření zkrátka ke sportu patří.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dýcháte správně při cvičení?

Cvičení nalačno – má to nějaký smysl?

Chcete změnu? Zkuste trénink na schodech!

   
Nad tím, jak změřit fyzickou kondici člověka, přemýšlel v roce 1968 také jistý Kenneth H. Cooper (americký lékař NASA) a následně vyvinul test fyzické zdatnosti jedince. Fyzická zdatnost totiž není jen záležitostí poměru svalové a tukové hmoty, jak se dnes mylně traduje.
   
Pan Cooper navrhl test původně pro armádu Spojených států, která potřebovala prověřit schopnosti svých rekrutů, ale ukázalo se, že je velice dobře uplatnitelný i pro širokou veřejnost.
   
Test nám napoví, jak na tom aktuálně jsme se svou kondicí a jaké výkony od sebe můžeme očekávat. Díky němu lze sledovat pokrok nebo případné zhoršení výkonnosti, třeba po úrazu nebo nemoci. Začínajícím sportovcům pomůže odhalit, jak na tom vlastně se svým výkonem jsou a na jaké úrovni se nachází.
   
Protože je test celkem rozšířený, využívá se také v rámci přijímacího řízení na studijní obory, kde je nutná jistá úroveň zdatnosti (tělesná výchova, policejní akademie, vojenské školy).

V čem tedy test spočívá?

Ve 12 minutovém běhu. Za těchto 12 minut by měl jedinec uběhnout co nejdelší vzdálenost stálým tempem, bez sprintů, chůze či zastavování. Dvanáctiminutový interval Cooper zvolil proto, že za tuto dobu běžec dokáže předvést jednak svoji kondici, ale také schopnost rozvrhnout si síly (nepřepálit začátek a ke konci pořádně přidat).

Pokud si chcete takový test vyzkoušet, potřebujete jen stopky, rovný terén (nejlépe běžecký ovál), měřič vzdálenosti (třeba chytrý telefon s aplikací s GPS, což dnes není problém získat), vhodnou obuv i oblečení a chuť překonat se i zjistit o sobě něco nového.
   
Pro vyhodnocení Cooperova testu existují tabulky, rozdělené podle pohlaví a věku. V nich si vyhledáte svoji uběhnutou vzdálenost a zjistíte, jak na tom se svou zdatností jste (v rozmezí od velmi dobrý, přes dobrý, průměrný, špatný až po velmi špatný). Tabulku ale pro svoje soukromé účely vůbec používat nemusíte - zkrátka změříte uraženou vzdálenost za 12 minut a při dalším opakování testu pouze porovnáte výsledky.
   

Tabulkou s výsledky se nestresujte, používejte ji jen jako zdroj inspirace. Nejdůležitější i nejpřínosnější je porovnávat své výkony jen se svými výkony, ať už v běhu nebo v čemkoliv jiném!
   
Abyste mohli posoudit svoje běžecké pokroky, je vhodné test opakovat přibližně po dvou až třech měsících.

 

Cooperuv-test-Beh-ktery-odhali-vasi-kondici.jpg

 

Autor: Veronika Červenková