Možná už jste výraz singltrek slyšeli, ale nevíte úplně přesně co ve skutečnosti znamená. Seznámíme vás, co si pod tímto slůvkem máte představit. Možná zjistíte, že je vám mnohem blížší než se původně zdálo.

 

"> Možná už jste výraz singltrek slyšeli, ale nevíte úplně přesně co ve skutečnosti znamená. Seznámíme vás, co si pod tímto slůvkem máte představit. Možná zjistíte, že je vám mnohem blížší než se původně zdálo.

 

"> Možná už jste výraz singltrek slyšeli, ale nevíte úplně přesně co ve skutečnosti znamená. Seznámíme vás, co si pod tímto slůvkem máte představit. Možná zjistíte, že je vám mnohem blížší než se původně zdálo.

 

">
Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Parádní jízda na singltreku

Možná už jste tento výraz slyšeli, ale nevíte úplně přesně co ve skutečnosti znamená. Seznámíme vás, co si pod slůvkem singltrek máte představit. Možná zjistíte, že je vám mnohem blížší než se původně zdálo.

 

Singltrek ve své podstatě představuje síť cyklistických stezek, která je v krajině vybudována tak, aby ji žádným způsobem nenarušovala a přitom nechala vyniknout jejím přírodním krásám a  místní atmosféře. Díky tomu cyklistům přináší nezapomenutelný zážitek z jízdy a mnoho další zábavy. Terén se krajinou zajímavě vlní, stoupá a klesá, přináší různě náročné překážky, lávky apod. Přitom se ale nemusíte bát, že jízdu nezvládnete. Stezky jsou nejen bezpečné, ale i rozdělené podle stupně obtížnosti. Vhodné jsou tedy jak pro zkušené bikery tak pro nadšence, kteří s cyklistikou teprve začínají.

 

Kdy vznikl

 

První singltrek v Evropě vznikl ve Walesu a vybudoval ho projektant a zkušený horský vůdce  Dafydd Davis. Tyto „vychytané“ cyklostezky měli takový úspěch a ohlas, že rázem stoupla poptávka po dalších trasách. O terénní cyklistiku se začalo zajímat stále více lidí a mezi zkušené bikery a freeridery se zařadilo i spousta žen. Vybudované místní stezky byly najednou přístupné komukoliv, ale přitom si zachovaly svou autentičnost. Dnes je Wales klíčovou destinací pro bikery z celého světa a Dafydd Davis je jedním ze světově nejuznávanějších odborníků v oboru. Za svou práci byl britskou královnou v roce 2004 dokonce vyznamenán šlechtickým titulem.

 

Kam za singltrekem v Česku

 

Česká republika jde pomalu ve waleských stopách, neboť Dafydd projektoval singltrek i u nás, a to v Novém městě pod Smrkem. V současné době je k dispozici první etapa sítě stezek - okruh propojující Lázně Libverda a Nové Město pod Smrkem. Okruh měří 18 km, z čehož je 12 km singltrekových stezek a 6 kilometrů vede po stávajících lesních dopravních cestách. Začít můžete v Novém městě pod smrkem U spálené hospody, kde lze v klidu a zdarma zaparkovat nebo v Lázních Libverda u Obřího sudu, kde už za parking zaplatíte. Stezky jsou přístupné skoro každému bez ohledu na jeho jízdní schopnosti, stylu nebo typu kola.. Důležitá je hlavně chuť a nadšení pro tento rekreační sport. Pamatujte ale, že trasy nejsou tak úplně jednoduché, protože vedou lesem a v horách. Proto jezděte vždy opatrně a nikdy nepřeceňujte svoje síly.  Uvidíte, že po dalších návštěvách se vaše technika a jízdní schopnosti budou stále zlepšovat a vy si také jízdu více užijete a vychutnáte i krásy okolní krajiny.

Pokud chcete vzít s sebou děti, zvažte, jak dobře umí na kole jezdit a jaké mají zkušenosti z jízdou v terénu. Dávat děti do dětských vozíků za kolo je na singltrek nevhodné a ani se to nedoporučuje. Stezky jsou příliš úzké a klikaté. Proto není dobrá volba ani závěsná tyč na kolo.

 

Pravidla singltreku

 

1.    Uvědomte si, že po stezkách se pohybujete na vlastní nebezpečí.
2.    Jezdit se smí pouze vyznačeným směrem.
3.    Budete-li předjíždět cyklistu před sebou, oznamte mu to signálem „stopa.“ Pokud vy sami za sebou uslyšíte zvolání signálu „stopa“ uhněte na rychlejšímu jezdci na stranu stezky.
4.    Zastavujte tak, abyste ostatním nepřekáželi.
5.    Buďte ohleduplný k ostatním cyklistům.