Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Časté chyby při posilování hrudníku a paží

Při posilování hrudníku, prsních svalů a paží lze napáchat mnoho chyb. Pak se trénink stává kontraproduktivním, protože místo toho, abyste těmto partiím cvičením pomáhali, jim můžete naopak uškodit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zásady pro posilování svalů hrudníku a paží

Konec povislým pažím

Jak správně posilovat paže

 

Chybou číslo jedna je zanedbávání určitých svalových skupin na úkor jiných. Lidé mají často tendenci cvičit takové cviky, které jim jdou nebo které mají z nějakého důvodu oblíbené. Pak ale zapomínají na ty partie, které by posílení potřebovaly. Tím vznikají nejen svalové disbalance, jenž mohou vést k bolestem a zkracování svalů, ale také k nerovnoměrnému vývoji svalů, což je pak na úkor funkčnosti i estetiky.

I když určité cviky rádi nemáte nebo vám nejdou, cvičte je. Jedině tréninkem docílíte toho, že vám časem půjdou a pak při cvičení nebude nic, co by vás mohlo nepříjemně překvapit. Neoblíbenými cviky svůj trénink zahajte - na začátku máte ještě dost síly i motivace odpor překonat. Konkrétně u paží bývá nepopulární upažování s jednoručkami v mírném předklonu, při kterém jsou namáhány většinou oslabené zadní strany ramen. Ženy také často nevyhledávají kliky, protože jim zkrátka nejdou. Tím, že se jim ale budete vyhýbat, nepůjdou o nic lépe.

Další chybou je, když zabíráte jednou polovinou těla víc, než tou druhou. V případě paží se při zvedání činek soustřeďte na pomalá a procítěná opakování u pravé i levé ruky. Opět se doporučuje začít tou, která je slabší. Pokud cvičíte s váhou vlastního těla, láhvemi s vodou nebo gymnastickými gumičkami, řiďte se stejným pravidlem. Pokročilí cvičenci, kteří dobře znají své tělo, se této chybě snadno vyvarují, ale pokud s posilováním začínáte, myslete na to a zkuste zapojovat obě poloviny těla stejně. Při procvičování bicepsů zvolte raději dlouhou spojenou tyč, než dvě samostatné činky.

Velkou chybou při snaze zesílit v oblasti paží a hrudníku může být také nedostatečný trénink zádových svalů. Tím, že budete usilovně pracovat na svých prsních svalech, ale zanedbávat svaly mezi lopatkami i podél páteře, můžete si přivodit bolesti zad a chybné držení těla. To platí také pro posilování paží - pokud jsou záda slabá a  vy se snažíte posílit ramena, bicepsy a tricepsy, je pravděpodobné, že se zádové svaly do tréninku budou zapojovat také a kvůli tomu, že jsou zanedbávaná, může opět docházet k bolestem páteře a zad vůbec.

Především muži mívají velké rezervy v protahování se. Po posilování paží a hrudníku je ale strečink nezbytný, protože pokud ho vynecháte, svaly se zkracují a deformuje se držení těla. Zkrácené prsní svaly vedou k „hrbení se“ a bolestem zad, zkrácené svaly paží k celkové neflexibilitě a ztuhlosti. Určitě se každému vybaví typický postoj kulturistů, kteří mají zkrácené prsní svaly a chodí tak nějak toporně. Cvičení by ale mělo vést k ladnému pohybu i držení těla.

Další funkcí protahování paží i prsních svalů je urychlení regenerace namáhaných svalových skupin.

Častou chybou mužů je upřednostňování tréninku horní poloviny těla na úkor té spodní a chybou žen je naopak vynechávání posilování paží i hrudníku. Cvičení by mělo být komplexní a rozvíjet všechny partie rovnoměrně, proto jakákoliv nevyváženost nikdy nemůže vést ke chtěnému výsledku.


Autor: Veronika Staňková