Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Chůze nebo běh?

Záleží na vás, jak se cítíte a jak moc jste trénovaní. Někdo běhání nesnáší, jiný miluje. Ne však pro každého je běh vhodný. Jeho alternativou může být rychlá chůze, nebo-li walking, který se poslední dobou rozmohl a stal se oblíbenou sportovní aktivitou.

 

Ano, i chůze může být považována za sport, ačkoliv je pro nás tak běžná a přirozená. Budete-li pravidelně a intenzivně chodit, pak si vybudujete kondičku hodnou maratonského běžce. Sice tohoto legendárního posla netrumfnete, ale budete ho mít alespoň na dohled. Nesmírnou výhodou walkingu je, že ho mohou provozovat všichni, mladí nebo staří. Dokonce i ti, kteří mají ve sportu různá omezení kvůli problémům s klouby, kostmi nebo vysokým krevním tlakem. Rychlou chůzí si můžete zvýšit svou výkonnost, a teprve pak začít s běháním.

 

Rozdíl mezi rychlou chůzí a během

Během chůze se vždy jedna z končetin dotýká země a díky tomu se nohy méně zatěžují. Běh vaši fyzičku více utuží a pro hubnutí je efektivnější, ale tlak na končetiny je až čtyřnásobně vyšší. Proto se chůze pokládá za mírnější formu vytrvalostního tréninku bez vedlejších negativních účinků. Ti, kteří se rozhodnou pravidelně běhat, ale je jim už přes třicet a nejsou si jisti svým zdravotním stavem, by před prvním tréninkem měli navštívit lékaře. Pokud váš doktor například zjistí, že máte vyšší krevní tlak nebo problémy se srdcem, příliš velká zátěž by vám mohla uškodit. Rychlá chůze je vhodná, když s pohybovou aktivitou teprve začínáte, nejste ještě moc tělesně zdatní nebo máte nadváhu atd. Pro nemocné s oběhovými vadami je tato forma zátěže ideální, protože přetížení vyvolané chůzí bývá vzácné.

 

Rychlost a trénink

Začátečníkům a starším lidem se doporučuje běžet rychlostí 5 až 6 km v hodině, pak ji můžete pomalu zvyšovat až na 9 km v hodině. Stejně jako u běhání i na chůzi je důležitá správná obuv. Boty na chůzi (vyrábí např. Reebok, New Balance apod.) jsou vybaveny speciálními technologiemi, které pohlcují nárazy, zvyšují stabilitu nebo snižují tlak na chodidlo. To vše zajišťuje nohám potřebný komfort, který je uchrání před přetížením. Poslední experimentální studie sice různým testováním zjistila, že pro nohy je nejlepší pohyb, včetně běhu, na boso. To však v podmínkách, ve kterých většina z nás žije, nelze provést bez zranění chodidla. Trénovat byste měli každý druhý den, alespoň hodinu. Samozřejmě pokud začínáte nebo jste po nemoci, pak se šetřete. Postačí 20 minut chůze s nižší intenzitou.

 

Výhody

Rychlá chůze skrývá mnoho bonusů. Pomáhá hubnout, zlepšuje kondici, posiluje kosti a klouby, zabraňuje vzniku osteoporózy, posiluje srdce a snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění. Navíc vás udělá šťastnějšími a chytřejšími, neboť tělo při sportu produkuje endorfiny (hormony štěstí) a okysličuje mozek. A to nejlepší na závěr, pokud budete chodit pravidelně máte šanci si prodloužit život.