Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Chcete zhubnout? Mít sílu jako býk, anebo se jen odreagovat? Víme, jak na to.

Začněte tím, že se sami sebe zeptáte, čeho vlastně chcete dosáhnout. Je velký rozdíl, zda potřebujete zhubnout 5 a víc kilogramů, zda máte v úmyslu svou postavu „jen“ doladit a zbavit se posledních 2 - 5 kil, jestli chcete nabrat svalovou hmotu, zbavit se stresu nebo jestli jste se sebou spokojení a cvičením si udržujete kondici a posilujete dobrou náladu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Fit do Vánoc – cvičební plán na celý týden

Cvičíte a stále to není vidět? My víme proč!

Jak si sestavit svůj vlastní cvičební plán

 

Druhá otázka je otázka času, peněz a zdravotních omezení. Rozmyslete si, kdy budete cvičit, kde i s kým, ale také zvažte, jestli zvolený druh zátěže dlouhodobě zvládnete.

Sestavte si seznam sportů či pohybových aktivit, které máte rádi, jsou pro vás dostupné a finančně i časově přijatelné. Pak začněte kombinovat podle těchto pravidel a budete mít jistotu, že pro dosažení výsledků děláte maximum:

Silový trénink
- jednu svalovou skupinu posilujte maximálně obden, aby měla všechna zatížená svalová vlákna dost času na regeneraci. Pokud Vás ještě třetí den po tréninku svaly bolí, nechte jim odpočinku víc, doplňujte živiny a nebraňte se ani doplňkům stravy, jako jsou například aminokyseliny BCAA. Můžete posilovat i denně, ale cvičení si rozvrhněte tak, abyste každý den posilovali naprosto odlišné partie těla. I při denním tréninku zařaďte alespoň jeden den volna. Nezapomínejte, že posílené svaly je nutné důkladně protáhnout (třeba jógou), a že aby byly svaly vidět, je nutné zbavit se podkožního tuku pomocí jídelníčku, aerobního či intervalového tréninku.

Aerobní trénink - aby fungoval, musíte prodlužovat jeho trvání nebo posupně zvyšovat intenzitu. Aerobní cvičení má schopnost při správném provedení spalovat podkožní tuk, ale také posiluje kardiovaskulární systém a zbavuje nás stresu. Abyste hubli, je nutné cvičit nejméně 3 hodiny týdně. Běhat, jezdit na bruslích nebo na kole můžete ale klidně denně. Pokud holdujete kardio aktivitám, dejte si pozor na pálení svalové hmoty - aerobní trénink doplňte minimálně 1 x týdně posilovnou a nevynechávejte kvalitní stravu.

Intervalový trénink
- tento typ tréninku je výborný pro zbavování se nežádoucích tukových zásob i vyrýsování svalů. Není nutné ho provádět denně - když ho zkombinujete se silovým tréninkem, svaly mnohem dřív vyniknou a v případě, že jím doplníte aerobní cvičení, popoženete metabolismus a zabráníte stagnaci.

Body & mind - jóga, pilates a podobné sporty se zdají být nenáročné. Opak je však pravdou. Izometrické cvičení (ve výdrži) pořádně potrápí a překvapí Vaše svaly, díky protahování budou štíhlejší a delší a soustředění se na každý pohyb a na dech odpojí Vaši hlavu od každodenních starostí. Zkuste takové cvičení zakomponovat do Vašeho plánu alespoň 1 x za dva týdny a Vaše tělo Vám bude nesmírně vděčné.

 

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková