Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak si vybrat inline brusle

Bruslíte nebo hodláte začít bruslit? Pak nepodceňte výběr bruslí. Rozhodně nekupujte první, které vám padnou do oka. Nejdříve di dobře promyslete, jak často je budete používat a k čemu. Poradíme vám, které zvolit.

 

Mezi nejčastější sportovní náčiní, které v letní době kupujeme, patří kolečkové brusle. V současné době můžete koupit nejrůznější druhy in-line bruslí. Od těch pro začátečníky, až po ty, které jsou určen již zkušeným jezdcům. Jak si vybrat ty správné, abychom zbytečně neutratili peníze?

 

Kolik investovat

Pokud se na bruslích teprve učíte jezdit nebo nepatříte mezi časté jezdce, tak není třeba za brusle utrácet zbytečně moc peněz. Cena bruslí se pohybuje od 1000 Kč po 5000 Kč i výše, proto si dobře tuto investici promyslete.

 

Bota musí skvěle padnout

 

Na trhu naleznete řadu modelů s takzvaným označením UNISEX, tedy vhodnou pro jakékoliv pohlaví. Tyto brusle kvůli jsou ale vhodné spíše pro začátečníky. Vzhledem k fyziologické rozdílnosti stavby těla mužů a žen, je pro zkušenější bruslaře důležité mít na noze přesně padnoucí a dobře fixovanou botu. Pánské brusle bývají pevnější a dimenzované především na větší hmotnost a výšku postavy. Dámské jsou naopak připravené na menší výšku, váhu a jinou klenbu. Rozhodující je i váš pocit po upnutí boty, která by měla na noze sedět pevně a stabilně a nikde by neměla škrtit.
Pokud nebudete vybírat brusle pro sebe, ale pro své děti, tak byste rozhodně měli sáhnout po bruslích s možností změny velikosti (32-35), které mohou vydržet dokonce 2 - 3 sezony. U tohoto typu se však doporučuje v prodejně otestovat způsob „roztažení“ obuvi. Má-li dítě o tento sport opravdu zájem, pak se rozhodně vyplatí zakoupit kvalitnější a tedy dražší in-line brusle.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řídíte? Čichněte si máty nebo skořice!

Cestujete často? Vezměte si s sebou ručník.

 Blíž k oblakům.

 

Nepodceňujte bezpečnost

 

Ať už jste začátečník nebo pokročilý, měli byste vždy myslet na své zdraví a na zdraví svých dětí. Stejně jako u kola platí, že byste neměli vyrážet bez helmy. Také nejrůznější chrániče kolen, zápěstí a loktů snižují riziko pohmožděnin a zlomenin. Proto je dobré do nich také investovat. Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu bruslí. Boty stačí ošetřit klasickými přípravky na obuv a jednou za čas zkontrolovat stav sjetí koleček a dotáhnout šrouby.

 

Brusle vybírejte podle stylu bruslení

 

Druhy bruslí:

 

Fitness - kolečkové brusle pro relaxační sport pro každého.

 

Fitness speed - inline brusle umožňující rychlejší jízdu, ale zároveň vyžadují také více fyzické námahy od svého majitele. Obvykle je třeba počítat s většími kolečky (90 mm).

Speed – brusle vhodné pro pokročilé bruslaře s velkými zkušenostmi s ovládáním. Tento typ má velká kolečka (průměr 100 mm) a mnohem delší rám. Umožňuje rychlou a dynamickou jízdu.

 

Aggressive in-line - jsou vhodné pro zkušené bruslaře, kteří rádi jezdí ve skateparcích. Mají speciální konstrukcí, která je přizpůsobena jízdě po rampách, překážkách a umožňují různé triky. Tyto brusle jsou ale nevhodné pro jinou sportovní aktivitu.

 

Off-road (nordic skating) - kolečkové brusle umožňující jízdu téměř v jakémkoli terénu, na polních i lesních cestách. Nevyužívají totiž běžných inlinových koleček, nýbrž dvou nafukovacích kol o průměru 150 mm, které si s nerovnostmi velmi dobře poradí. Tento sport bývá označován také jako „nordic skating“.

 

In-line hokej - speciální kategorie kolečkových bruslí určená pro hráče in-line hokeje. Tyto inliny se velmi podobají klasickým hokejovým bruslím, ale konstrukce je měkčí a pohodlnější na nošení. Také jsou přizpůsobeny pro rychlé starty a prudké zatáčky a rozhodně se nehodí pro běžné rekreační ježdění po stezkách.