Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Břišní pekáč do plavek

Neexistuje snad problematičtější partie lidského těla, než je právě bříško. Tuk v oblasti pasu je nelítostný k ženám i mužům a je velmi odolný vůči cvičení i dietám. Naopak bývá břicho jednou z prvních obětí stresu, nedostatku pohybu a nevhodného stravování.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak správně posilovat břicho

Zpevněte si břicho doma

Znáte svaly břicha? A víte, jak je posilovat?

 

Tuk na břiše není jen nevzhledný, ale je také velmi nezdravý. Záleží však na tom, kde přesně se ukládá. Pokud se Vám hromadí zásoby energie jen pod kůží a vytváří nenáviděné faldíky, Vaše zdraví není v ohrožení. Naopak velice rizikové je ukládání tuku kolem vnitřních orgánů, které se ve větší míře vyskytuje u mužů (tzv. abdominální tuk). Takové bříško má pak vzhled pověstného „pivního“ břicha – místo faldíků je pevné a tvrdé, ale vypouklé dopředu. Možná je také kombinace obou možností.

Pokud jste na pohled štíhlí, ale pravidelně nesportujete, jste ve stresu a živíte se nezdravými potravinami, také nemáte zdaleka vyhráno. U takových na pohled štíhlých lidí lze kolikrát nalézt větší množství útrobního tuku, než u lidí silnějších, ale aktivních.

Tuku na břiše se zbavíte pouze dvěma způsoby, které je nutné zkombinovat, a to správným jídelníčkem a aerobním cvičením. Posilování břišních svalů břicho sice posílí a vytvaruje, ale pokud na nich bude stále vrstva tuku, svaly stejně vidět nebudou.

Aerobní cvičení představuje v honbě za pevným a štíhlým pasem asi 30% úspěchu. Pro maximální efekt je vhodné věnovat se 5 – 7x týdně cvičení, při kterém se Vaše tepová frekvence bude pohybovat alespoň 40 – 60 minut v aerobním pásmu. Dalších 70% tvoří jídelníček.

Aby organismus spaloval podkožní tuk, je nutné jíst pravidelně, po 3 hodinách. Dopoledne by měla být strava bohatá na komplexní sacharidy, vlákninu a proteiny, odpoledne a večer pak na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Přiměřený pitný režim po celý den je samozřejmostí.

Některé výzkumy uvádějí, že na redukci útrobního tuku mají pozitivní vliv omega 3 více-nenasycené mastné kyseliny, které můžete najít třeba v tučných mořských rybách, chia semínkách, konopných semínkách, nebo si je pořiďte ve formě tablet v lékárně.

Když se rozhodněte hubnout a zbavovat se podkožního či útrobního tuku (ten lze změřit bohužel jen speciálními přístroji na odborných pracovištích), počítejte s tím, že Vaše tělo bude redukovat přebytečné zásoby rovnoměrně. Při nedostatku energie čerpá organismus ze všech tukových buněk stejným dílem, a pokud jich máte víc právě v oblasti břicha, zpozorujete výsledek později. Zkrátka nelze hubnout jen v určité části těla.

Často můžeme na fitness modelkách a modelech vidět krásně vypracovaný břišní pekáč s jasně vyrýsovanými svaly. Takového vyrýsování ale nemůže dosáhnout každý, protože tvar a stavba břicha jsou do značné míry dány geneticky. Existují lidé s velmi vypracovanými svaly a minimem podkožního tuku, u kterých vyrýsované svaly na břiše tolik výrazné nejsou, protože jejich tělo je zkrátka jinak stavěné.

Netrapte se tím, že nemáte střed těla jako modelka ze sportovního magazínu – pro svoje bříško udělejte i přesto maximum. Jezte zdravě, pravidelně a vyváženě, běhejte, plavte, cvičte, posilujte a myslete hlavně na svoje zdraví, fyzickou kondici a psychickou pohodu. Břicho chrání Vaše vnitřní orgány, je centrem těla, zdrojem energie, imunity, stability i plodnosti. Hýčkejte si ho a netrestejte se kvůli drobným nedokonalostem.


Autor: Veronika Staňková