Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jakou obuv vybrat pro podzimní túry a kratší výlety

Od poměrně drahé trekingové obuvi očekáváme, že bude pohodlná, funkční a že vydrží. Za nemalou cenu lze koupit boty vhodné do lehčího terénu, které odolají dešti a budou i prodyšné. Ne vždy tak tomu je, jak ukázal test deseti párů nízké trekové obuvi. Nejhorší modely byly paradoxně z těch nejdražších.

 

Když membrána nepomůže

 

Turistické, trekingové nebo trekové boty jsou k dostání od nízkých po vysoké. Mají podešve vhodné do terénu a zpravidla i funkční membránu, jako například Gore-Tex, která má zajistit odolnost vůči vodě a prodyšnost.  Námi otestované modely patří do kategorie nízké obuvi a jsou určeny pro turistiku v méně náročném a středně těžkém terénu, ale i do města.  Jenže ne všechny dodrželi to, co jejich výrobce sliboval. Test ukázal rozdíly mezi jednotlivými modely. Slabým místem byla prodyšnost či schopnost vsakovat pot a horší odolnost vůči vodě. Protiskluzová úprava podešví také nepatřila k nejlepším. Dobrou zprávou je, že v materiálech testované obuvi jsme neobjevili nežádoucí chemické látky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Žatecko – poučná pouť do Mekky českého chmele.

Za českými dějinami do romantického Polabí.

Na skály do ráje.

 

Tvrdé testy

 

Pár nejlehčích bot Adidas vážil v pánské verzi pouhých 722 gramů, nejtěžší Trezeta měly přes jeden kilogram. Za pomocí přístroje jsme provedli  200 tisíc „kroků“ za sucha a 20 tisíc za mokra, zda svršek bot nepopraská. Jediný model, Columbia, vydržel 80 tisíc ohnutí za sucha. Vyzkoušeli jsem i tkaničky. Nejpevnější měly boty Salomon, u Merrellu se snáze odíraly. Důležitou zkouškou byla odolnost podešví. Náchylnější k ochození jsou pouze podešve modelu Tecnica. V poslední zkoušce jsme hodnotili spojení svršku a podešve. Dostatečně pevně spojené nebyly boty Salewa.

 

Promokavé a neprodyšné

 

Trekingovou obuv kupujeme pro její funkční vlastnosti. Proto jsme všechny modely podrobili náročným zkouškám, které odhalily, co od nich můžete očekávat. Nejprve jsme zkoušeli podešve; na trekových botách se buď používají speciální značky Vibram, nebo jsou vybaveny podešvemi vlastní konstrukce jednotlivých výrobců. Jejich úkolem je především tlumit nárazy při chůzi. Při zatížení 65 kilogramy jsme měřili, jak dobře zvládnou boty absorbovat nárazy v oblasti paty. Pouze u výrobků New Balance a Salewa došlo k mírnému zhoršení vlastností podešve po dlouhodobém zatížení. Zkoušky zaměřené na protiskluzovou úpravu podešve ukázaly, že vesměs všechny modely na hladkém mokrém povrchu kloužou. Boty by také měly být prodyšné, to znamená větrat zevnitř ven, ale zároveň by neměly propouštět vodu zvenku dovnitř. Odvětrávání mají nejlépe vyřešené boty Salomon a Meindl. Především druhé jmenované jsou i velmi voděodolné a blíží se tak optimálním vlastnostem požadovaným od funkční trekingové obuvi.

U dalších modelů jsme zaznamenali problémy. Boty byly zpravidla voděodolné, ale neprodyšné, jako Trezeta, o mnoho lépe na tom nebyly ani New Balance a Merrell. Nejsou příliš vhodné pro parné léto ani pro osoby se zvýšeným pocením nohou. Většina testované obuvi bohužel nevyniká materiály, které by dokázaly absorbovat příliš mnoho vlhkosti. Pokud máte po několika hodinách chození mokré ponožky, je pro vás nejlepší volbou Tecnica. Špatné hodnocení voděodolnosti má model Asolo. Je sice vybaven Gore-Texovou membránou, ale provedení se šněrováním protaženým až ke špičce umožňuje pronikání vody do vnitřku již poměrně brzy.

 

 

 

Zdroj: dTest