Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nejsou běžky jako běžky

Kdo rád jezdí na běžkách dobře ví, jak je úžasné vyjet si do přírody, když napadá čerstvý prašan. Tento sport můžete provozovat na klasických běžkách nebo na tzv. backcountry běžkách, které zvládnou i náročnější terén. Tento typ “adrenalinového běžkování” prožívá v Evropě velký boom, ale v Česku zatím moc známý není. Zkuste si ho a možná jeho kouzlu podlehnete.

Popularita extrémních sportů vzrůstá a lidé rádi zkouší stále něco nového. Proto se mezi zavedené sporty dostávají stále nové, které mohou aktivním jedincům nabídnout i něco navíc. Nepříliš známý backcountry touring je jakousi alternativou mezi tradičním “běžkováním” a skialpinismem.


Pro koho jsou backcountry běžky vhodné
Backcountry běžky jsou určené lidem, kteří se rádi pohybují v přírodě, ale přitom potřebují určitou volnost, kterou jim skialpové nebo sjezdové lyže neumožňují. Mají ocelové hrany, díky kterým se můžete pohybovat i na zledovatělém sněhu a zároveň jsou robustní s carvingovým vykrojením, což vám umožní sjíždět svahy podobným stylem jako na sjezdovkách. Na tradičních běžkách vyrážíte především na upravené cesty, ale na backcountry běžkách si můžete troufnout i na přírodní terén v nižších pohořích a náhorních plošinách. Máte tak možnost se nejen pokochat krajinou, utužit kondičku, ale zažít i pořádnou dávku adrenalinu při zdolávání náročnějších úseků.


Kam se vydat
V Česku jsou pro backcountry běžky ideální všechny naše hory. Nejzajímavější a zároveň nenáročné terény ovšem najdete v Jizerských horách, v Beskydech a na Šumavě. Pokud budete chtít vyzkoušet náročnější podmínky zkuste přechod hlavního hřebene Slovenského rudohoří. Pokročilejší běžkaři se mohou vydat do Skandinávie, kde skvěle funguje systém srubů, kde můžete většinou nocovat zdarma, např. okolí Hetty ve Finsku. Mimořádně dobré sněhové podmínky panují, díky vysoké nadmořské výšce, na Pitztalském ledovci v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Můžete tu lyžovat od poloviny září až do začátku května v nově otevřeném běžkařské centru s vysokohorskou běžkařskou tratí dlouhou 7 km, která se vine oblastí věčného ledu v nadmořské výšce 2.690 až 2.740 metrů.

 

Nepodceňujte bezpečnost
Pamatujte na to, že i při backcountry touringu byste měli mít s sebou stejně jako u skialpinismu lavinové vybavení (lavinový vyhledávač, lopatku a sondu). Než se vydáte poprvé do terénu absolvujte i lavinový kurz. Nejdete totiž “jen” na běžky!