Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Aerobní aktivita v těhotenství – ano nebo ne?

Těhotenství není nemoc, ale zcela přirozený fyziologický stav ženského organismu. Na druhou stranu to není stav úplně normální, protože tělo i psychika procházejí bouřlivými proměnami, které jsou zapříčiněné růstem hladiny hormonů, přibýváním hmotnosti, změnou vzhledu těla i rodinného a životního kontextu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Cvičení před otěhotněním? Ano!

Cvičení pro těhotné - cviky na míči

Cvičit můžete i v těhotenství. Zkuste jógu a nebo pilates.

 

Na rozdíl od dob minulých, dnes už víme, že pohyb v období gravidity není na škodu, ba právě naopak. I přesto se však nedoporučuje ženám, které nejsou zvyklé pravidelně cvičit, s cvičením v těhotenství začínat.

Jestliže je žena na pravidelném pohybu závislá a dělá jí dobře, může být v prvním trimestru zaskočená obrovskou únavou a nechutí cokoliv dělat. Často je pak vrcholným sportovním výkonem i obyčejné vyskládání nádobí z myčky. První tři měsíce jsou navíc vysoce rizikové, co se týče možnosti potratu, takže je opravdu lepší zůstat v klidu.

Ve třetím trimestru dorůstá bříško takových rozměrů, že se jakákoliv aktivita (nejen aerobní), stane téměř nemožnou.

Pokud chcete v těhotenství procvičovat Váš kardiovaskulární systém, vytvořit si endorfiny pro dobrou náladu a protáhnout se, optimální dobou je druhý trimestr, kdy se ustálí hladina hormonů, ženám nebývá už tolik špatně a břicho není zatím tak objemné.

Druh aktivity ale vybírejte pečlivě. Určitě nejezděte na kole nebo na bruslích, protože zde hrozí riziko pádu (mnohdy ne Vaší vinou), vyhněte se tenisu, squashi a míčovým hrám vůbec, aby Vás nezranil míč, ale nevrhejte se ani na náročné hodiny aerobiku nebo spinningu. Velmi oblíbené je plavání, ale zde zase hrozí, že Vás na přeplněném bazénu někdo může kopnout.

Celkem bezpečný i příjemný sport je běh nebo rychlá chůze. Respektujte však signály Vašeho těla a nepřepínejte se. Dejte si pozor na přílišné otřesy, píchání a nepříjemné pocity v podbřišku, přehřívání organismu, žízeň, motání hlavy i lapání po dechu.

Zadýchávání se je během těhotenství velmi časté. Tím, že v těle koluje krev rychleji, je nutné ji také rychleji okysličovat. Když se k takovému nároku přidá pohyb, dech nestačí. Kyslíkem navíc nezásobuje těhotná žena jen svou krev a orgány, ale také miminko, které se i při sebemenší aktivitě svého přídělu domáhá a dech pak zákonitě dochází.

Při jakékoliv fyzické námaze během gravidity platí heslo „všeho s mírou“. Nesnažte se zaběhnout svou oblíbenou trasu v čase, kterého jste dosahovala mimo těhotenství. Nesnažte se zvedat tak těžké váhy, ani cvičit tak často a dlouho. Důležitá je kvalita pohybu a pocit, jaký z něho máte. Sport v těhotenství nemá za úkol zbavovat Vás nadbytečných kilogramů ani byste neměla chtít lámat rekordy a neustále se zlepšovat. Berte cvičení spíš jako prostředek k dosažení fyzické i psychické pohody vaší i vašeho miminka.


Tím, že se pohybu nebudete vyhýbat, se snáz dostanete do kondice po porodu, zpevníte zádové svaly a zabráníte otékání nohou. 

Vhodnost aerobní aktivity konzultujte s lékařem, necvičte nalačno ani bez příjmu tekutin a vyhněte se horkému či vlhkému prostředí. Nezapomeňte ani na důkladné protažení – svaly i šlachy bývají během gravidity uvolněné a snadno tak může dojít k úrazu.

Aerobního cvičení se v během očekávání přírůstku do rodiny nebojte a hlavně respektujte signály Vašeho těla!


Autor: Veronika Staňková