Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Může aerobní trénink uškodit?

Když chce člověk zhubnout, pravděpodobně upraví svůj jídelníček tak, aby byl zdravý a lehce kaloricky deficitní a začne se víc hýbat. Na spalování podkožního tuku se vždy nejvíc doporučoval déletrvající aerobní trénink, ale v poslední době objevují zprávy o tom, že možná až tak účinný není.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Spalujte tuky intervalovým tréninkem

Jak efektivně spalovat tuky?

Aerobní aktivita v těhotenství – ano nebo ne?

 

Při aerobním cvičení probíhá práce svalů i metabolické procesy za přítomnosti kyslíku. Aby byl pak proces spalování tuků i energie efektivní, je nutné cvičit delší dobu (min. 30 - 40 minut), středně intenzivně - tzn. tak, aby se tepová frekvence vyhoupla do aerobního pásu (ten se pro každého liší dle věku a kondice). Když tedy například běžíte parkem, tělo využívá kyslík k přeměně tuků a glukózy na látku, zvanou adenosintrifosfát (ATP), což je základní zdroj energie pro buňky. Aerobní aktivita by měla trvat déle, protože jako první jde na řadu glukóza a až po ní tuk.

V tomto samotném principu může být zádrhel hubnutí. Lidský organismus je nesmírně adaptivní, a když budete běhat nebo jezdit na rotopedu denně stejný časový úsek, tělo si zkrátka zvykne, naučí se s energií hospodařit a přestane reagovat (hubnout).

Pro účinnější využívání tuku se doporučuje vysokointenzivní intervalový trénink, který vám dá několik desítek vteřin pořádně zabrat, ale pak následuje malá pauza na oddych. Zde se střídá aerobní a anaerobní činnost, jež organismus stále překvapuje, stimuluje a nenechá ho na si zátěž zvyknout.

Mezi trenéry i samotnými sportovci se vedou spory, který systém tréninku je lepší. Jednoduchá odpověď ale neexistuje, protože narážíme opět na individualitu každého jedince. Někdo  hubne, když běhá dlouhé tratě poklidným tempem, jinému víc zabírá měření intervalů.

Doporučení pro zbavování se faldíků proto zní - střídejte aerobní, vytrvalostní cvičení s tím intenzivním, intervalovým a budete mít jistotu, že pro sebe děláte maximum. Sami na sobě vyzkoušejte, na co vaše tělo reaguje.

To samé platí o aerobním tréninku nalačno - vědecké důkazy pro větší přínos cvičení s prázdným žaludkem nejsou, ale některým lidem to tak funguje a vyhovuje, tak proč se toho nedržet?

Aerobní trénink může, kromě své nízké účinnosti v některých případech, uškodit také tzv. oxidačním stresem. Okysličováním tkání totiž vznikají tzv. volné radikály, které mohou v extrémních případech vést až k ateroskleróze, srdečním selháním i chronickému únavovému syndromu. Ohroženi jsou ti, kteří trénují více, než dvě hodiny denně, mají nadváhu a lidé starší 45 let.   

Proti volným radikálům lze bojovat potravinami, a to takovými, které obsahují antioxidanty. Pokud tedy cvičíte a jste aktivní, nezapomeňte do svého jídelníčku zakomponovat vitamín C a E, beta-karoten, zinek, selen (z para ořechů), flavonoidy a anthokyany (z borůvek, černého rybízu a zeleného čaje), Ginko bilobu, koření kurkumu či kyselinu ellagovou (najdete ji v rajčatech, vlašských ořeších).

Nebojte se aerobního tréninku - vždy vám přinese spíš více výhod, než negativ. Když vás jezdit na kole, na bruslích nebo běhat po lese baví, dělejte to a užívejte si svou dobrou kondici i příjemný pocit.

 

 

clanek_videa_600x150.jpg

 

Autor: Veronika Staňková