Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

8 největších chyb při cvičení

Tělesné cvičení lze definovat jako systematicky opakovanou motorickou činnost, jež ovlivňuje stav lidského organismu. Při této blahodárné činnosti se ale bohužel často dopouštíme chyb, kvůli kterým může být trénink nejen neefektivní, ale také škodlivý. Zkuste se jim vyhnout a  uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak efektivně spalovat tuky

Nejčastější chyby při cvičení

Jak volit zátěž během vašeho cvičení

 

1. Všeho moc škodí - Mohlo by se zdát, že čím víc pohybu máte, tím lépe. Do jisté míry to sice platit může, ale v momentě, kdy překročíte určitou mez, začne tělo stávkovat. Každý má svou laťku nastavenou jinak vysoko, pro není možné obecně říct, kdy je cvičení příliš. Varovným signálem nadměrné zátěže často bývá únava, pokles výkonnosti či bolest svalů. Přehnané lpění na cvičení se také projevuje neschopností odpočívat, neochotou vynechat jediný trénink nebo neustálým upřednostňováním sportu před jinými aktivitami.

2. Jedna vlaštovka jaro nedělá
- Sváteční cvičení nebo rekreační nárazové sportování se sice fajn, ale nikdy nepřinese viditelné výsledky. Nestačí chodit do posilovny jen v lednu, protože jsme si dali předsevzetí nebo fanaticky běhat před dovolenou, abychom vypadali lépe v plavkách. Změna  vyžaduje pravidelnost a systematičnost - hýbat se je nutné pravidelně, po celý rok, nejen v době, kdy se snažíme shodit nějaké to kilo.

3. Intenzita - Nastavit si optimální intenzitu zátěže vyžaduje určitý cvik a zkušenost. Když budete cvičit v přiměřené frekvenci (např. 3 x týdně běh + 2 x týdně posilovna), ale nezkrotíte své nadšení, pravidelnost a vytrvalost budou stále jen polovinou úspěchu. Při aerobní činnosti si proto hlídejte svou tepovou frekvenci a k posilování nevolte schválně to nejtěžší závaží. Naopak ani nízká intenzita není ku prospěchu - chodit na jógu pravidelně, ale jen jednou měsíčně z nikoho jogína neudělá.

4. Regenerace - Trénink samotný je jen jedním z pilířů úspěchu. Dalšími pilíři jsou výživa a regenerace. Pokud svalům nedopřejete alespoň jednou za čas pořádnou dávku odpočinku, nečekejte od nich závratné výkony. I při rozumné frekvenci a intenzitě cvičení je občas nutná změna. Když Vaše výkonnost začne stagnovat, sport na několik dní úplně vypusťte nebo se vrhněte na zcela odlišnou pohybovou aktivitu (místo aerobiku jděte na procházku do lesa).

5. Dýchání - V průběhu cvičení jsou svaly i další tkáně těla zásobovány kyslíkem. Když je zásobování nedostatečné, organismus nepracuje tak, jak má. Při aerobních sportech poznáte chybné dýchání nepopulárním pícháním v boku - to je také jasným signálem moc rychlého tempa. Zvolněte, nadechujte se pomalu nosem a vydechujte ústy. Při posilování zase dech pomáhá se zátěží. Obecně platí, že se zatnutím svalů přichází výdech a během uvolňování naopak nádech. Při cvičení  proto nemluvte, nemohli byste se pak soustředit na správné dýchání.

6. Chybné držení těla - Cvičení by nám mělo pomoct lépe vypadat, ale také se lépe cítit. Když si v průběhu tréninku nepohlídáte správné držení těla, do pohybu se zapojí jiné svalové skupiny, než právě potřebujeme, a tím pádem vznikají svalové disbalance, které způsobují bolesti zad nebo přetížení určitých tělesných partií. Zde musí jednoznačně zvítězit kvalita nad kvantitou. Pokud si nejste jistí, jak vlastně správné držení těla při určitých aktivitách (v posilovně, při běhu, při jízdě na kole) vypadá, neváhejte oslovit trenéra nebo zkušeného kamaráda.

7. Jednostranné zaměření - Každý člověk tíhne k určitému druhu pohybu. Existují lidé vyloženě stavění pro aerobní aktivity (běžci, cyklisté, milovníci rotopedů a aerobiku), lidé zaměření silově (kulturisté, vyznavači cross fitu, sprinteři) a sportovci klidnějšího rázu (jogíni, nadšenci do pilates, provozovatelé tai-či). Pro harmonický rozvoj těla, jeho optimální fungování i vyhnutí se nudě a stereotypu je vhodné tyto druhy zátěže kombinovat. Jedině tak může člověk dosáhnout síly, vytrvalosti i flexibility.

8. Cvičení jako povinnost - V dospělosti se hýbat nemusíte. Nikdo Vás k tomu nedonutí, pokud Vy sami nebudete chtít. Potit se několikrát týdně v parku při běhu jen kvůli novým šatům nebo zvedat činky, protože je to právě v módě, nikoho šťastnějším ani zdravějším neudělá. Vyberte si proto druh pohybu, který Vás bude bavit, motivovat, a který budete chtít dělat jedině kvůli sobě a pro sebe.


Autor: Veronika Staňková