Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

6 tipů jak co nejlépe využít fitness tracker

Slovo „tracker“ pochází z angličtiny a v překladu znamená „stopař nebo slídič“. „Fitness“ je pak doslovným označením pro „zdatnost“. Když se tato dvě slova spojí dohromady, vznikne tzv. fitness tracker - čili stopař vaší fyzické zdatnosti. V reálu se v zásadě jedná o náramky nebo hodinky, které měří a sledují vaši pohybovou aktivitu (např. značky Fitbit, Garmin, Samsung Gear Fit, Apple Watch, TomTom).

Ty nejlepší trackery jsou mnohem víc, než obyčejné krokoměry - dokážou monitorovat srdeční činnost, sledovat spánkové cykly a dokonce vás upozorní i na to, když příliš dlouho sedíte!
  
Fitness trackery samozřejmě nejsou zadarmo, a proto je dobré promyslet si, k čemu ho vlastně plánujete využívat. Čím víc funkcí mají, tím jsou zpravidla dražší a nemalou roli hraje také značka produktu.
  
Zauvažujte nad tím, zda si chcete fitness hodinky pořídit hlavně na počítání kroků, sledování spánku, určování pozice a vzdálenosti při běhu či jízdě na kole, monitorování srdeční frekvence nebo pro přehled o spálených kaloriích. Na trhu dnes určitě najdete to, co hledáte!

A zde najdete 6 tipů, jak ho co nejlépe využívat, když už jste si jeden takový koupili:
  
1. Stanovte si realistické cíle - fitness náramky by vás měly popohánět k lepším výsledkům a fyzické kondici, ne stresovat. Nastavte si proto na hodinkách (i ve své hlavě) realistické hodnoty! Je nesmysl zadat si jako cíl ujít denně 10 tisíc kroků, když sedíte celý den v kanceláři a jezdíte autem. Začněte třeba na polovině a postupně přidávejte.

2. Spárujte ho se svým telefonem
- nezapomeňte si k fitness trackeru stáhnout také aplikaci do svého chytrého telefonu. Na větším displeji uvidíte na data lépe (nehledě na to, že některé trackery display vůbec nemají), ale také ho můžete spárovat s dalšími podporovanými aplikacemi - třeba takovými, do kterých si zapisujete svůj energetický příjem.

3. Využívejte všechny funkce - pokud vás zařízení může upozornit na to, že jste neaktivní, příliš dlouho sedíte, nebo že máte jen minutu v klidu soustředěně dýchat, využijte toho. Je škoda omezovat se v používání trackeru například jen na měření běhu, když vám může nabídnout i další benefity, jako sledování spánku, dechu nebo klidové srdeční aktivity.

4. Učte se - hodinky vás upozornily na to, že jste právě překročili svůj aerobní práh. Zpomalte, ale také si uvědomte, jak se cítíte, abyste příště takovou chvíli poznali i bez nich. Naučte se pravidelně v práci opouštět svou vyhřátou židli a protahovat se, aniž by vám muselo pípnout zápěstí.

5. Nebuďte závislí - spát s fitness trackerem, jíst s trackerem, chodit, běhat i pracovat s trackerem. Trénink bez počítání kroků, kilometrů a spálených kalorií, jako by se ani nepočítal? Tak takhle ne! Náramek má být vaším sluhou, ne vy jeho. Dejte pozor, abyste nepropadli závislosti a občas absolvujte den bez tohoto pomocníka.

6. Dobíjejte baterii
- tracker sleduje vás a vy sledujte jeho - kromě naměřených hodnot sledujte i stav baterie. Když si budete chtít vyjet na kole nebo zaběhat, ale váš fitness tracker bude vybitý, může vás to mrzet. Trénink kvůli tomu ale rozhodně nerušte, jen si příště lépe pohlídejte baterku.


Autor: Veronika Červenková