Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

5 tipů, jak běhat v zimě

I když se to možná nezdá, i zima je skvělou sezónou na běhání. Má hned několik výhod - venku nepotkáte tolik běžců jako v teplých měsících, zůstanete ve formě a v létě můžete bez ostychu skočit rovnou do plavek, ale také zocelíte váš organismus a posílíte imunitu.


ČTĚTE TAKÉ:

Správné dýchání zlepší váš výkon

Z pecivála běžcem

Co pít před sportem a po něm?

 

Přečtěte si 5 tipů na běhání v zimě a už nikdy nebudete muset na jaře těžko hledat svou ztracenou formu:
   
1. Oblečení - nemá cenu opakovat, že pro běžecký trénink neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení. Základní pravidlo v oblékání na běh v zimě je vrstvit a vrstvit. Nemusíte mít zrovna  značkové, funkční oblečení za tisíce, stačí na sebe navléct několik vrstev, které vaše tělo ochrání před zimou, ale zároveň pohltí pot a odvedou vlhko od těla. Začněte pevnější sportovní podprsenkou, na ni natáhněte dlouhý nátělník, pak triko s dlouhým rukávem, mikinu a navrch běžeckou bundu. Nohy si zahřejte teplými ponožkami a zateplenými legínami. Rozhodně nezapomeňte ani na čepici a něco teplého kolem krku.

2. Dýchání
- když mrzne, je při běhání (a nejen při něm) velmi nepříjemné nadechovat ledový vzduch do plic. Škrábe v krku, studí v nose a vůbec správné a efektivní dýchání při sportu znepříjemňuje. Začněte běhat pozvolna, abyste si na zimní podmínky zvykli - první výběhy moc nenatahujte. Nadechujte se velmi pomalu nosem a v opravdu chladném počasí si přes nos a ústa uvažte šálu. Dejte pozor, aby ústy vycházel pouze výdech - při vdechnutí ústy nemá vzduch tolik času na ohřátí se a pak v krku studí.

3. Výživa a pitný režim
- v zimě si odpusťte čerstvé saláty i studený jogurt - před výběhem si dejte porci horké obilné kaše s ovocem a vypijte velký hrnek teplého čaje. K večeři je skvělá třeba středomořská zelenina, grilovaná na pánvi, s kouskem libového masa. Teplé jídlo tělo prohřeje a zásobí živinami, takže při běhu nebude organismus trpět.

4. Strečink
- v chladném počasí jsme celí ztuhlí a mohli bychom se snadno zranit. Právě proto je nutné věnovat protažení pozornost. Chvilku nechte svaly prohřát pomalým poklusem, pak důkladně protáhněte všechny hlavní svalové skupiny a teprve pak vyběhněte. Po skončení tréninku protažení zopakujte, ale klidně až doma, v teple, abyste neprochladli.

5. Regenerace - nízké teploty kladou na náš organismus velké nároky. Tělo se musí vyrovnávat nejen s fyzickou zátěží, ale také s chladem. Dopřejte mu proto dostatek odpočinku a času na regeneraci. Pokud nejste zvyklí běhat v zimě, neočekávejte od sebe super výkony. Vezměte zimní přípravu jako úvod k pořádnému běhání na jaře, nepřepínejte se, nesnažte se lámat rekordy, ale běhejte s radostí, abyste si vyčistili hlavu, protáhli nohy a spálili přebytečné kalorie, které do sebe přes zimu dostaneme mnohem snáz.

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková