Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

5 cviků pro lepší držení těla

Vlivem dlouhého sezení ve školních lavicích, v práci na kancelářských židlích i doma na pohovkách, přestává naše tělo vědět, jaké svaly by mělo zapojovat, aby stálo či sedělo rovně, správně a bezbolestně. Zádové svaly nutíme k tomu, aby se přizpůsobily našemu pohodlí, posedu s povolenou páteří, předsunutou bradou a kulatými rameny, učíme je zapojovat se zcela nepřirozeným způsobem a pak se hrozně divíme, když si stoupneme rovně a ono je to nepohodlné a náročné.

Ve správném držení těla bychom se měli inspirovat u batolat. Ta téměř nikdy neuvidíte shrbená, pro hračky se nepředklánějí, ale dřepnou si a předmět si podají a přirozeně moc dlouho nevydrží sedět.

Zkuste proto dělat to, co ona - díky těmto jednoduchým „batolecím“ cvikům se zbavíte nesprávného držení těla i bolestí zad:


Prostý sed - sedněte si na podložku, natáhněte nohy před sebe, narovnejte se a seďte. Tímto jednoduchým, ale přesto namáhavým cvikem posílíte kompletně všechny svaly zad. Zkuste sedět s rovnými zády aspoň několik minut s interval postupně prodlužujte. Ramena nezvedejte k uším, neprohýbejte se - jen pravidelně dýchejte a vnímejte, jak svaly pracují - nyní se zapojují ty svaly, které by měly fungovat automaticky, bez jakýchkoliv nepříjemných pocitů.

Komín - v józe se této pozici říká střecha a děti ji dělají velmi často samy od sebe. Klekněte si na podložku a opřete se o dlaně. Prsty roztáhněte do šířky, propněte kolena a paty tlačte do země. Hrudní kost se snažte přiblížit co nejvíc ke stehnům a jen pravidelně dýchejte. Zkuste napočítat pět až deset pomalých nádechů a výdechů a poté povolte. Protáhnete a posílíte si záda, ale také zadní strany stehen. Intenzitu cvičení zvýšíte, když se z pozice střechy snížíte do prkna a pak se s výdechem opět vrátíte zpátky.

Vzpor
- pro dospělé je to náročný cvik, pro děti naprosto přirozený pohyb. Co nejčastěji zaujměte polohu ve vzporu, buď na předloktí nebo na dlaních a držte nebo zkuste hýbat nohama, přesunovat se dopředu, do stran a dozadu jako zvíře, ale stále mějte boky nízko u země. Takovým cvičením přinutíte k aktivitě svaly středu těla, ale také ramena, tricepsy i svaly hýždí.

Dřep - když vám něco upadne, sehnete se pro to. Tkaničky si zavazujete v předklonu, z podlahy sbíráte ponožky s propnutými koleny. Za den se záda ohnou nejméně tisíckrát, aniž byste přitom aktivovali břišní svaly a bedra pak trpí jako čert. Naučte se proto zvedat ze země předměty pomocí dřepu a s rovnými zády, nebo při každém ohnutí zad vědomě zapojte břišní svaly.

Ležte na břiše - ne jen při spánku, ale třeba také u televize nebo při čtení. Opřete se o předloktí, ale nezůstávejte viset v ramenou - pěkně se z nich vytáhněte. Zpevněte břicho, aby bedra netrpěla a vydržte. V předklonu či shrbeném posedu trávíme většinu života, proto zádům udělá moc dobře, když budou chvilku prohnutá na druhou stranu.


Autor: Veronika Červenková