Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

10 pozic z jógy, které vám zlepší zažívání

Pokud občas trpíte zácpou nebo se cítíte nadmutí, stojí za to zkusit jógu, která mimo jiné pozitivně ovlivňuje proces trávení. V ideálním případě byste měli cvičit 1–2 hodiny po jídle, ještě lépe s prázdným žaludkem. A nezapomeňte – klíčem k úspěchu je pravidelnost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jóga – Pět Tibeťanů, cesta jak se cítit lépe

Jak správně dýchat? Co je plný jógový dech?

Jógou proti bolesti zad

 

1. POZICE: Apanásana – pozice vyhánějící větry

Neskutečně příjemná pozice vhodná snad pro každého. Ležíte na zádech a přitáhnete pokrčené nohy k trupu. Máte je zhruba na šíři kyčlí. Pozor na záklon hlavy, zatáhněte bradu lehce ke krku, jako byste chtěli udělat dvojitou bradu. Ramena se dotýkají země. Dech je pomalý a hluboký. Nejenže si krásně uvolňujete bedra, ale zároveň se mohou zmírnit menstruační nebo zažívací křeče.

Pozice napomáhá optimálnímu fungování trávicí, močové a pohlavní soustavy. Zůstaňte v této ásaně ideálně dvě minuty.


2. POZICE: Jathara Parivartanasana – twist na zádech se zkříženýma nohama


Lehněte si na záda, ruce dejte do strany, jako byste vytvořili písmeno „T“. Obě nohy pokrčte, pravou dejte přes levou a obmotejte ji. Nohy pak nechte přepadnout na levou stranu, hlavu na pravou. Prodýchejte zhruba 1–2 minuty, pak se vraťte na střed, vyměňte nohy a opakujte to samé na druhou stranu.

Tato pozice zlepšuje trávení a vylučování díky uvolnění břicha, což současně podporuje i dýchání. Hrudní koš je totiž otevřenější. Rozšiřuje se kapacita plic a skvěle se uvolňuje spodní část zad. Pro tuto pozici existuje mnoho variací, např. můžete pokrčit nohy na šíři podložky a nechat obě kolena padat na jednu stranu, hlavu na tu opačnou.


3. POZICE: Pasčimotanasana – kleště


Sedněte si a natáhněte nohy před sebe. Měli byste se odtlačovat od sedacích kostí a být tělem kolmo k zemi. Pokud je vám to nepohodlné, dejte si pod zadek třeba deku nebo polštářek, krásně vás srovná. S nádechem se vytáhněte i s rukama z pasu a s výdechem se předklánějte s co nejvíce rovnými zády dopředu. Pak povolte a odpočívejte v předklonu na několik hlubokých nádechů a výdechů. Úplně se uvolněte. Můžete si dát na nohy polštářek, na němž pak ležíte. Jestli vás to příliš táhne v podkolení, lehce pokrčte nohy.

Tato ásana je skvělá pro strečink a protažení celé zadní části těla. Umístěním polštáře na stehna z ní můžete získat ještě více. Jakmile se totiž vaše břicho o něco opírá, začnou se v něm jemně masírovat břišní orgány. Zrychluje se metabolismus, zlepšuje se trávení a spalování tuků, takže hubnete.


4. POZICE: Malásana – pozice věnce

Jak se do ní dostanete? Stoupněte si, rozkročte nohy a vytočte špičky do stran jako baletky. Pak začněte krčit kolena a směřujte do dřepu. Spojte dlaně předhrudníkem a lokty tlačte do stehen těsně nad koleny.Ramena jsou uvolněná, nejsou v křeči. Snažte se mít váhu rovnoměrně na chodidlech.

Pozice je velmi důležitá pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání. Malásana stimuluje metabolismus a trávicí orgány, čímž zmírňuje zácpu a menstruační křeče. Zároveň posiluje lýtka a nohy a zmírňuje bolesti zad.


5. Parivrtta trikonasana – pozice obráceného trojúhelníku


Stojíte, nohy máte maximálně metr od sebe. Pravá noha je vepředu a její špička směřuje přímo vpřed, špička levé (zadní) nohy je lehce vytočená ven. Nohy nejsou v zákrytu, ale zhruba na šíři kyčlí. Pravou ruku si dejte v bok, levou s nádechem vytáhnete vzhůru a s výdechem klesáte k přední noze, ale zároveň se stále vytahujete za temenem hlavy dopředu. Levou ruku umístíte z vnitřní či vnější strany pravého chodidla. Jestli nedosáhnete ani v jednom případě na zem, abyste udrželi rovná záda, dejte si pod levou ruku bloček nebo knihu. Pravou ruku vytáhněte nahoru. Pocitově stahujte k sobě chodidla.

Pozice obráceného trojúhelníku zlepšuje krevní oběh a trávení, urychluje peristaltiku střev, působí tedy proti zácpě.


6. POZICE: Uttanásana – hluboký předklon


Můžeme to přirovnat ke „kleštím ve stoje“. Stojíte, nohy máte u sebe nebo na šířku kyčlí. Pak se začnete překlánět. Snažte se udržet záda rovná, nekulatit se. Vydržte zhruba 5–7 dechů. Není problém si lehce pokrčit kolena.

Tato pozice je poměrně jednoduchá a příjemná (jestli nemáte nějaký problém, např. s výhřezem plotýnek). Jejími benefity je zklidnění nervového systému, protažení páteře a uvolnění krku. Zároveň se opět stlačují břišní orgány, které jsou tím pádem aktivnější a dochází ke zrychlení metabolismu.


7. POZICE: Navásana – pozice loďky

Začínáte vsedě, nohy jsou pokrčené, dotýkají se země chodidly, opíráte se vzadu o ruce. Jste lehce v záklonu, ale záda jsou rovná. Pak odlehčíte natažené nohy před sebe. Celé vaše tělo vytváří tvar písmene „V“. Abyste nezatěžovali bedra a nepřevážili se dozadu, musíte v této pozici zapojit vaše centrum, „core“, jinak řečeno jádro – spodní bříško. Tlak je tedy kladen na břicho a podporu trávení.

Navásana rovněž rozvíjí rovnováhu, stimuluje ledviny, štítnou žlázu, prostatu a tenké střevo. Existuje několik variant pozice. Můžete mít pokrčené nohy s holeněmi rovnoběžně s podlahou, nebo je možné se částečně podpírat rukama za zády o zem, případně se můžete chytit pod koleny. Je-li i tohle na vás ze začátku příliš, zvedejte střídavě jednu a druhou nohu od země.


8. POZICE: Matsjendrova pozice


V tomto případě se jedná o rotaci. Začněte tím, že si sednete, ukotvíte se na sedacích kostech (na hýždích) a nohy natáhnete před sebe. Pravou nohu skrčte, chytněte ji pod kolenem a přitáhněte co nejblíže k sobě. Buď zde můžete zůstat, nebo přehoďte chodidlo přes levou nohu na zem (pravé koleno je stále skrčené). Pravou ruku dejte za sebe, s nádechem se vytáhněte od sedacích kostí nahoru a s výdechem „zarotujte“ tělo doprava. Levá ruka objala vaše pravé stehno. Snažte se být tělem co nejblíže u pokrčené nohy, jen si dávejte pozor, aby byla záda rovná. Párkrát prodýchejte (velmi důležité!). Pak se vraťte na střed a to samé na druhou stranu.

Všechny podobné pozice, twisty, jsou silně detoxikační, protože vám masírují břišní orgány. Současně rovnají a protahují páteř a urychlují trávení. Kroucení snižuje průtok krve do trávicího ústrojí. Jakmile se vrátíte do výchozí polohy, nažene se do zažívacího ústrojí v podstatě „nová“ krev.


9. POZICE: Supta Baddha Konasana – pozice motýlka


Asi znáte pozici už ze školky nebo z tanečního kroužku. Sedíte, spojíte chodidla k sobě a kolena necháte padat do stran. Chytnete se pod chodidly, s nádechem se vytáhnete a s výdechem se předkláníte k chodidlům.

Tato póza je jedna z nejvíce relaxačních ásan otvírajících kyčle. Stimuluje a posiluje břišní orgány, jako jsou ledviny, játra, děloha, vaječníky, prostata, močový měchýř apod. Doporučuje se cvičit i v těhotenství. Užitečná je i pro ženy, které zrovna menstruují nebo jsou v období menopauzy, protože dokáže zmírnit nepříjemné symptomy.


10. POZICE: Šavásana – pozice mrtvoly


Závěrečná, ale klidně i počáteční ásana. Ležíte na podložce, natažené nohy lehce od sebe, špičky samy padají do stran. Ruce jsou vytočené dlaněmi vzhůru, opět nejsou u těla, ale v příjemné vzdálenosti od něj, abyste se mohli pořádně uvolnit. Oči jsou zavřené.

Šavásánou byste měli zakončovat každé vaše protažení. Mysl je zklidněná. Jedná se o vědomou relaxaci, neměli byste tedy usnout, ale maximálně se uvolnit. Dech už jenom necháváte doznít, stáváte se pozorovatelem svého vlastního těla.


Zdroj: Prima ŽENY

 

iPrima_zeny.jpg