Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

10 nesmyslných cviků, které se stále cvičí

Pokroky a nová zjištění v oblasti výživy i cvičení narůstají geometrickou řadou. To, co platilo před pár lety, se dnes ukazuje jako neúčinné a naopak to, co jsme zavrhovali, nyní bereme na milost. Zkušenosti cvičenců i trenérů naznačují, že některé cviky, které se stále cvičí, jsou skoro k ničemu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Efektivních 5 minut na břicho

Efektivních 5 minut na hýždě

Efektivních 5 minut pro výstavní nohy


Protože ale žádný lidský pohyb není zbytečný, nenáleží zase tak moc na tom, co cvičíte, ale jak to cvičíte a zda je na daný pohyb vaše tělo připravené.
   
Seznamte se s deseti nesmyslnými cviky, jenž se stále cvičí, ale nepřinesou vám žádné pokroky:

1. Dřep do půlky
- spousta lidí nedělá hluboké dřepy, protože je při nich bolí kolena. Ty ale bolí, protože nedělají správně hluboké dřepy. Naučte se techniku dřepu (paty na zemi, kolena nad kotníky, rovná záda) a uvidíte, že vaše stehna i hýždě budou jásat. Hluboké dřepy nejsou škodlivé - kdyby příroda chtěla, aby je člověk nedělal, neumožnila by takový ohyb kolenního kloubu!

2. Sedy - lehy - při tomto cviku neposilujete břišní svaly, ale přetěžujete bedra, oblast krční páteře, ale také tzv. iliopsoas, čili sval, který vede od pánevní kosti dolů na stehno. Přetěžováním svalstva vznikají svalové disbalance a bolesti, ale rozhodně se sexy břišní pekáč. Pokud chcete krásné a funkční bříško, zkuste vzpory (ovšem prováděné správnou technikou).

3. Přítahy kolen ve visu
- stejně jako při cviku sedy - lehy, nezapojujete až tak moc břišní svaly, ale spíš již zmíněný iliopsoas. Lidé mají navíc často slabý úchop, takže ani nevydrží viset tak dlouho, aby břicho důkladně potrápili.

4. Zkracovačky
- po stovkách zkracovaček budou sice břišní svaly pálit, ale to neznamená, že bude mizet z břicha tuk. Abyste se zbavili tukových zásob, musíte dělat kardio, posilovat, občas zařadit intervalový trénink, ale především dobře jíst!

5. Unožování v leže - lehnete si na podložku na bok a zvedáte nohu ke stropu. Po chvíli začnou hýždě pálit, ale nevěřte tomu, že se nějak extra tvarují. Pro dosažení pevného pozadí je nutné používat těžké váhy, dělat dřepy se zátěží a opět adekvátně jíst.

6. Zvedání pánve
- pohodlný a oblíbený cvik, nicméně s vlastní váhou téměř neúčinný. Pokud máte tzv. hip thrust rádi, zatižte pánev pořádnou činkou.

7. Bicepsové zdvihy - bicepsové zdvihy s půlkilovými či kilovými jednoručkami jsou k ničemu. Nebudete díky nim pálit tuk, formovat biceps ani nabírat svalovou hmotu. Jestli chcete paže vytvarovat, dělejte kliky, shyby a další základní cviky, nebo zvedejte činky mnohem těžší.

8. Protahování ramen - začíná tak téměř každý strečink a je to k ničemu. Celý den se hrbíme a ramena tak protahujeme neustále. To, co ramena potřebují, je posilování s činkami, časté visení (na hrazdě, na větvi, zkrátka kdekoliv to půjde) a správné celodenní držení těla.

9. Hmitání - rozcvička hmitáním končetin na všechny světové strany je nejen neúčinná, ale také nebezpečná. Pokud se chcete protáhnout a svalem trhnete nebo hmitnete, dojde k tzv. strečinkovému reflexu, sval se „lekne“ a naopak se smrští. Při protahování proto nikdy nespěchejte.

10. Pohyb předloktím
- konkrétně pohyb předloktím s vidličkou (či půllitrem) v ruce. Tento pohyb brání většině lidí v pokrocích víc, než kdekterý neúčinný cvik. Pohyb předloktím trénujte, jen když je na vidličce napíchnutého něco zdravého a výživného.

 

660x250_7.jpg


Autor: Veronika Červenková