Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Trénink pro zdravé srdce

Naše srdce je vysoce výkonnou pumpou krve, která pracuje bez přestávky po celý život. Stará se o oběh krve, lymfy, dýchacích plynů, živin i odpadních látek.
   
Práci srdce nemusíme nijak kontrolovat - tluče si samo tak, jak potřebuje. Když ale chceme, můžeme jeho práci zrychlit (stresem, fyzickou aktivitou, emočním vypětím) nebo naopak zpomalit (dechovými technikami, relaxací). Rozpětí ve frekvenci tepů za jednu minutu kolísá od 50 tepů (klidová tepová frekvence u trénovaných jedinců) až po 210 tepů (maximální tepová frekvence).

Srdeční choroby u nás patří mezi nejčastější příčiny úmrtí - uvádí se, že se na nich podílí až z jedné poloviny! Nejběžnější je ischemická choroba srdeční, za ní následuje infarkt myokardu, dále se řadí chlopenní vady, infekční endokarditida, srdeční arytmie či vrozené srdeční vady.
   
Naše srdce se vyloženě nesnáší s kouřením, vysokým krevním tlakem, nevhodným jídelníčkem (přemíra nasycených tuků, jednoduché cukry, průmyslově zpracované potraviny), s obezitou a nedostatkem pohybu. Svou roli v rozvoji srdečně - cévních onemocnění hraje také genetika, ale ani ta není všemocná.

Pro zdraví svého srdce můžete udělat maximum tím, že budete dobře jíst (zeleninu, ovoce, libové proteiny, zdravé tuky), hodně se smát, ale také se pravidelně hýbat. Jak na to, se dozvíte zde:

1. Aerobní zátěž - při aerobní aktivitě dosáhne tepová frekvence 60 - 80% svého maxima. Při takové intenzitě se spalují zásoby podkožního tuku, ale také se srdce stimuluje k intenzivní práci. V tomto pásmu tepové frekvence zkuste běhat, jezdit na kole, na kolečkových bruslích, tančete, šplhejte do kopců nebo jen svižně jděte. Jednoduše se namáhejte tak, abyste byli schopni říct plynule větu - ne jako v kavárně u dortu, ale bez výraznějšího zadrhávání a přerušování řeči.

2. Anaerobní aktivita - ideální pro srdce je střídat různé typy zátěže. Tu aerobní, neboli „kardio“ občas vyměňte za anaerobní sprinty do po rovině, běhy do kopce, rychlý výšlap schodů či intervalový trénink. Pokud budete navíc mít možnost provádět cvičení (aerobní i anaerobní či intervalová) venku, na čerstvém vzduchu, je užitek dvojnásobný.

3. Pozice hlavou dolů - srdce se hrozně nadře, aby dostalo krev z končetin zpět nahoru. Trochu mu pomozte a občas se postavte hlavou dolů. Zkuste stoj na rukou, stoj na hlavě nebo obyčejnou svíčku. Změna polohy srdce i působení gravitace jsou blahodárné.

4. Přirozený pohyb - hodina v posilovně jednou týdně Vás nevytrhne (ale každý pohyb je lepší, než sedět doma za pecí!). Zaměřte se na přirozený pohyb, jako je chůze, zvedání se z pohovky, úklid, pochůzky, občas zkuste doběhnout autobus, přeskočte patník, vylezte na zábradlí, udělejte na louce hvězdu, pověste se na větev - zkrátka se hýbejte.

5. Jóga
- jóga pracuje s dechem a tudíž i se srdcem. Spousta pozic otvírá oblast hrudníku a tím dává tomuto veledůležitému orgánu prostor pro práci. Díky dechovým technikám se naučíte tlukot srdce zpomalit, tím pádem mu dopřejete chvilku pomysleného odpočinku. Obrácené pozice donutí cévy pracovat jinak, být výkonnější a pružnější. Tak zkuste pro jednou při cvičení nemyslet jen na spálené kalorie a svalové přírůstky, ale také na srdce, bez kterého opravdu žít nelze.