Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co je to aromaterapie?

Léčba člověka může být zprostředkována všemi smysly. Muzikoterapie se zaměřuje na  terapeutické využívání hudby. Různé tóny a melodie v nás dokážou vyvolat rozmanité emoce - a pocity pak mají schopnost vykouzlit také vůně, čili podněty čichové. Na uzdravování prostřednictvím čichu se specializuje obor zvaný aromaterapie.

Na rozdíl od farmakoterapie (léčby medikamenty), nebo psychoterapie (léčby „slovem a činem“), ale i dalších medicínských terapeutických postupů neslouží aromaterapie jako nástroj první volby, ale jako pomocná metoda. Na druhou stranu by bylo barbarské toto skvělé odvětví nevyužívat, protože smyslů máme pět a všechny jsou extrémně důležité.

Vůně v běžném životě - na to, abyste věděli, že vůně a pachy ovlivňují psychický i fyzický stav člověka, nemusíte být žádný vědec. Vzpomeňte si na to, co s Vámi udělal příliš silný parfém spolucestující ve vyhřátém autobuse. Zamyslete se nad tím, co se s Vámi děje, když máte hlad a ucítíte na ulici vůni čerstvého pečiva. Jaké to je, když určitá vůně vyvolá nějakou dávnou vzpomínku. Čich zkrátka hraje v našem životě velice důležitou roli, i když si to mnohdy neuvědomujeme - a právě aromaterapie tento smyslový kanál využívá k tomu, aby nám bylo lépe.
   
Definice - aromaterapie je definovaná jako druh alternativní medicíny, který užívá různé vonné esence za účelem změny stavů mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví. Nejčastěji se v aromaterapii používají rostlinné oleje, obohacené o aromatické olejové esence, aplikované podle druhu potíží.

Procedury - nejběžnější procedurou je aromamasáž. Při takové masáži se namíchá olej podle potřeby (buď stimulující nebo naopak uklidňující) a vmasírovává se do kůže celého těla i obličeje. Psychická a psychosomatická onemocnění se léčí aromainhalacemi. Stačí zapálit aromalampu, vybrat si příslušnou esenci a nechat vůni pracovat tak, jak umí nejlépe. Aroma procedurou může být i koupel nebo pobyt v sauně - fantazii se meze nekladou.

Jak poznat odborníka - aromaterapeutem můžete být sami sobě. Vyžaduje to však desítky až stovky pokusů na sobě samotném. Druhou možností je vložení se do rukou odborníka - aromaterapeuta. Toho poznáte tak, že k Vám bude přistupovat eticky, mile a s respektem, bude Vám pozorně naslouchat a klást relevantní dotazy. Terapeut by měl mít povědomí o obecné a systematické botanice, o biochemii rostlinných silicí, olejů a extraktů, dál by se měl vyznat v anatomii, fyziologii a psychologii. Měl by zvládat základy tradiční čínské medicíny, masírování, akupresury, reflexologie i baňkování. Když se na aromaterapii podíváte z takového úhlu pohledu, zjistíte, že to není žádná pavěda, ale disciplína, vyžadující neuvěřitelné množství znalostí a dovedností.

Zkuste víc vnímat vůni kolem sebe a uvědomovat si, jak na Vás působí. Otevřete dveře novým zážitkům a také se dozvíte něco sami o sobě!