Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Aromaterapie v kanceláři

Práce za kancelářským stolem se zpravidla rovná trávení času vsedě za zářícím monitorem počítače. Taková práce bývá často ubíjející, stereotypní a únavná. V kanceláři máme přitom velice málo možností, jak si den zpříjemnit. Těžko se můžeme uprostřed pracovní doby sebrat a jít si zaběhat do lesa nebo si dopřát dlouhou koupel – musíme volit prostředky úlevy, které jsou časově nenáročné a dostupné.
   
Aromaterapie může být právě jednou z takových únikových cestiček – prostřednictvím ní můžete aspoň na chvilku vypnout, zbavit se stresu či načerpat novou energii.
   
Při používání vonných esencí v práci berte ohledy na své kolegy. Pokud pracujete v openspace, mohli byste příliš intenzivní vůní svoje okolí obtěžovat. Těhotné ženy jsou na vůně a pachy velice citlivé, takže i v případě, že se Vaše kolegyně nachází v tomto stavu, měli byste volit jen jejich jemné odstíny. Se svými kolegy se předem domluvte, zda by jim aromaterapie nevadila – vysvětlete jim, že z ní mohou profitovat i oni.
   
Aromaterapie dokáže ovlivnit naši náladu i výkonnost, což se v pracovním prostředí velice hodí. Vůně totiž působí na aktivitu mozku. Čichové buňky jsou přímo napojené na oblasti zodpovědné za řízení emocí a učení.
   
Dalším benefitem užívání esencí v práci je snížení výskytu virů a bakterií. Některé z olejů působí antisepticky a protiplísňově, což se v prostředí, kde pracuje spousta lidí pohromadě, určitě vyplatí.
   
Tím, že je čich tolik provázaný s funkcí mozku, lze prostřednictvím vůní aktivovat imunitu i trávení. Pokud budete vonné esence v práci používat cíleně, můžete se vyhnout podzimním virózám i přejídání se.
   
Ke zlepšení výkonnosti a nálady se hodí především tyto esence:

Citrón – pomáhá se soustředěním, aktivizuje a dokáže Vás tedy probudit i uprostřed té nejnudnější porady. Působí antibakteriálně, takže Vás bude držet dál nejen od usínání ale také od nemocí.

Levandule – až Vás příště šéf zasype milionem úkolů, přivoňte si k levanduli a stres i napětí jsou ty tam. Stejně účinná je v boji s bolestí hlavy nebo při migréně.

Jasmín – je vyloženě antidepresivní a umí také výborně aktivizovat. Když na Vás jdou podzimní chmury nebo jste z práce celí udolaní, pořiďte si jasmínovou esenci.

Máta – nejen v čaji dobře chutná a pomáhá. I v podobě vůně nás dokáže probudit, osvěžit a zlepšit koncentraci. Navíc zahání chuť k jídlu, takže pokud se v kanceláři často bráníte útokům chuti na sladké, spolehněte se na mátu.