Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Aromaterapie a bylinky

Vůně mají vliv na naši náladu. Dokážou ovlivnit energii těla. Aktivizovat, uvolnit, zrelaxovat, nabudit, utlumit. Dokážou vyvolat vzpomínku, navodit představu, přenést nás na oblíbené místo, připomenout zážitky.
   
Přestaňte podceňovat důležitost čichu a začněte mu věnovat takovou pozornost, jakou si zaslouží. Zkuste jeden den záměrně vnímat vůně a pachy kolem sebe. Otevřou se Vám dveře k novým smyslovým vjemům a poznatkům, kterým možná už dávno nevěnujete žádnou pozornost. Zkuste aspoň chvilku vnímat vůně kolem sebe tak, jako byste právě nabyli ztracený čich. Prohlubujte svoji schopnost cítit vůně a nechte se unášet na vlnách esencí a aromaterapie.
   
Lidé si často neuvědomují, že čich a nos jsou vlastně vstupní bránou k dýchání. Dech, kyslík a další látky, které nadechujeme, prostupují do každé buňky našeho těla. Ovlivňují fungování orgánů, prokrvení tkání, práci mozku a myšlení, ovlivňují pocit klidu, síly i pohody.
   
V používání bylin v aromaterapii se nenechte ničím omezovat - jednoduše sáhněte po tom, co Vám je příjemné. Připravte si horkou vanu s lístky šalvěje, máty nebo rozmarýnu, vlasy si umyjte voňavým šamponem z kopřiv a i při vaření na bylinky nezapomínejte! Právě na podzim, kdy potřebujeme trochu vzpruhy, rozzáří čerstvé bylinky každý talíř. Dopřejte si petržel, pažitku, bazalku nebo koriandr. A dřív, než se dáte do jídla, na sebe nechte působit jejich opojné vůně.    

Bylinky jsou příroda a příroda léčí. Poznejte ty, které mohou být užitečné i Vám:
   
Borovice lesní - na podzim vyzkoušejte na vlastní kůži účinky silic jehličí - zhluboka se nadechněte - pomohou Vám v prevenci dýchacích obtíží a navíc dodají pocit energie. Borovice čistí zahleněné plíce, je protizánětlivá, uvolňuje napětí ve svalech a posiluje imunitu, jež je právě v tomto ročním období tolik potřebná.

Modřín a smrk - mají zklidňující účinky a uvolňují dýchání.

Podběl obecný - čaj z této byliny je vynikající proti kašli. Stejně dobře pomůže, když budete inhalovat výpary z podbělového odvaru.

Šalvěj
- připravte si ze šalvěje voňavou koupel nohou, která je nejen příjemně uvolní, ale také zdezinfikuje.

Meduňka - jestli nemůžete spát, meduňka je přesně pro Vás. Udělejte si z ní koupel nebo jí naplňte vonné polštářky.

Máta - bylinka, která potlačuje chuť k jídlu, navozuje pocit radosti a povzbuzuje mozkovou činnost. Vykoupejte se v ní nebo čichejte opojnou vůni přímo z jejích lístků a nerozhází Vás ani běsnění šéfa či dopis z finančního úřadu.