Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vytvořte si vlastní tréninkový plán - zde je 8 tipů, jak na to!

Nový rok je neodmyslitelně spjatý s novými výzvami a předsevzetími, které se nezřídka týkají změny životního stylu. Abyste mohli začít zdravěji jíst a pravidelně cvičit, nepotřebujete rady drahých výživových poradců ani trenérů - vytvořte si vlastní tréninkový plán na míru a uvidíte, že se úspěch dostaví dřív, než začnou vykukovat první jarní paprsky.
   
Zde je několik tip, jak na to:

1. Vytyčte si cíl a zapište si ho - v první řadě si v klidu sedněte s tužkou a papírem a zamyslete se nad tím, čeho vlastně chcete dosáhnout. Jde vám o nabírání svalové hmoty? O hubnutí? O udržení stávající kondice a zdraví? O zvýšení síly? O seznámení se s fyzickou aktivitou? Cíl totiž rozhoduje o tom, jak bude samotný trénink vypadat.

2. Zvažte časové možnosti - pokud chodíte do práce na šestou ráno, není smysluplné chodit běhat před prací. Když víte, že večer už nemáte sílu ani zvednout tužku, není to vhodná doba pro cvičení. Určete si pevné dny v týdnu, kdy budete trénovat, a to včetně časového rámce. Když víte, že se dostanete do posilovny dvakrát týdně, můžete si trénink rozdělit na horní část těla a na tu spodní. Když víte, že chcete chodit běhat obden, můžete si podle toho rozvrhnout tempo i kilometry. Vše si ale někam zapište a svých plánů se držte.

3. Stanovte si priority - každý chce všechno hned. Nejde ale současně hubnout, budovat kvalitní svaly, získávat sílu i pružnost. Stanovte si svoje priority - chcete nejdřív nabrat svaly (a s nimi zákonitě trochu tuku) a pak svaly rýsovat, chcete získat sílu, ale o nárůst svalů vám nyní zase tak moc nejde? Vše je na vás - jen nechtějte pracovat na dvaceti věcech současně, jinak nic nedotáhnete do konce.

4. Seznamte se s možnostmi - pokud se rozhodnete, že začnete usilovat třeba o větší sílu vašich zad, omrkněte v posilovně stoje, které vám k tomu pomohou. Podívejte se ve svém okolí, zda není někde venkovní hřiště s hrazdami. Naučte se cviky pro rozvoj zad na cvičení na doma. Aktivity střídejte a dbejte na to, aby byl váš trénink pestrý.

5. Neupadněte do stereotypu - nuda a stereotyp jsou jedny nejčastějších důvodů, proč lidé cvičení vzdávají. Naplánujte si aktivity tak, aby se maximálně po 4 - 6 týdnech mohly měnit. Choďte do fitka, běhejte a cvičte venku, hrajte pohybové hry, šlapejte po horách, cvičte jógu, plavte, jezděte na bruslích - zkrátka si trénink zpestřujte, aby vás stále bavil, a abyste svoje tělo neustále překvapovali něčím novým.

6. Nepřepalte začátek - můžete se do cvičení vrhnout po hlavě, ale nepřepalte začátek. Myslete na to, že podobným způsobem byste měli být schopní trénovat celý rok, nejen v lednu, po bujarých oslavách a svátečním přejídání.