Fithall magazín

Středa 22.11.2017 svátek má Cecílie

Zdravý životní styl

Co je to aromaterapie?

Co je to aromaterapie?Léčba člověka může být zprostředkována všemi smysly. Muzikoterapie se zaměřuje na  terapeutické využívání hudby. Různé tóny a melodie v nás dokážou vyvolat rozmanité emoce - a pocity pak mají schopnost vykouzlit také vůně, čili podněty čichové. Na uzdravování prostřednictvím čichu se specializuje obor zvaný aromaterapie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Aromaterapeutická masáž pro zdraví i krásu

Jak si připravit lázně doma

Oleje pro krásu

 

Na rozdíl od farmakoterapie (léčby medikamenty), nebo psychoterapie (léčby „slovem a činem“), ale i dalších medicínských terapeutických postupů neslouží aromaterapie jako nástroj první volby, ale jako pomocná metoda. Na druhou stranu by bylo barbarské toto skvělé odvětví nevyužívat, protože smyslů máme pět a všechny jsou extrémně důležité.

Vůně v běžném životě - na to, abyste věděli, že vůně a pachy ovlivňují psychický i fyzický stav člověka, nemusíte být žádný vědec. Vzpomeňte si na to, co s Vámi udělal příliš silný parfém spolucestující ve vyhřátém autobuse. Zamyslete se nad tím, co se s Vámi děje, když máte hlad a ucítíte na ulici vůni čerstvého pečiva. Jaké to je, když určitá vůně vyvolá nějakou dávnou vzpomínku. Čich zkrátka hraje v našem životě velice důležitou roli, i když si to mnohdy neuvědomujeme - a právě aromaterapie tento smyslový kanál využívá k tomu, aby nám bylo lépe.
   
Definice - aromaterapie je definovaná jako druh alternativní medicíny, který užívá různé vonné esence za účelem změny stavů mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví. Nejčastěji se v aromaterapii používají rostlinné oleje, obohacené o aromatické olejové esence, aplikované podle druhu potíží.

Procedury - nejběžnější procedurou je aromamasáž. Při takové masáži se namíchá olej podle potřeby (buď stimulující nebo naopak uklidňující) a vmasírovává se do kůže celého těla i obličeje. Psychická a psychosomatická onemocnění se léčí aromainhalacemi. Stačí zapálit aromalampu, vybrat si příslušnou esenci a nechat vůni pracovat tak, jak umí nejlépe. Aroma procedurou může být i koupel nebo pobyt v sauně - fantazii se meze nekladou.

Jak poznat odborníka - aromaterapeutem můžete být sami sobě. Vyžaduje to však desítky až stovky pokusů na sobě samotném. Druhou možností je vložení se do rukou odborníka - aromaterapeuta. Toho poznáte tak, že k Vám bude přistupovat eticky, mile a s respektem, bude Vám pozorně naslouchat a klást relevantní dotazy. Terapeut by měl mít povědomí o obecné a systematické botanice, o biochemii rostlinných silicí, olejů a extraktů, dál by se měl vyznat v anatomii, fyziologii a psychologii. Měl by zvládat základy tradiční čínské medicíny, masírování, akupresury, reflexologie i baňkování. Když se na aromaterapii podíváte z takového úhlu pohledu, zjistíte, že to není žádná pavěda, ale disciplína, vyžadující neuvěřitelné množství znalostí a dovedností.

Zkuste víc vnímat vůni kolem sebe a uvědomovat si, jak na Vás působí. Otevřete dveře novým zážitkům a také se dozvíte něco sami o sobě!

 

 

600x250_Jidelnicek_v1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení

Zpět Zpět na seznam článků

Související články
Jídlo a výživa Čím bohatší aroma, tím chutnější jídlo
Zdravý životní styl Zázračné účinky přírodních olejů
Jídlo a výživa Jaké tuky a oleje do naší kuchyně?