Fithall magazín

Středa 17.1.2018 svátek má Drahoslav

Jídlo a výživa

Jsou opravdu vhodné pufované chlebíčky při hubnutí?

Jsou opravdu vhodné pufované chlebíčky při hubnutí?V supermarketech je najdete hned vedle pečiva, na pultu, odkud na vás křičí, že jsou fit, light, slim, diet, racio, bio a kdovíco ještě. Pufované chlebíčky (lidově zvané polystyreny) se řadí mezi trvanlivé pečivo a mnozí mají za to, že pokud chtějí hubnout, bez nich to půjde jen stěží.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Naučte se vybírat správné a zdravé pečivo!

Bezlepková strava neznamená zdravá výživa

Pečivo a dieta, jde to vůbec dohromady?

 

„Polystyrenové“ chlebíky se vyrábějí tzv. pufováním celých zrn (jsou skutečně celozrnné). Nejčastěji se setkáváme s těmi z rýže, kukuřice či pšenice, ale můžeme najít také s výrobky z amarantu i quinoi.

Během několika málo sekund se zrno vystaví velmi vysokému tlaku a teplotě nad 300° C. Zrníčka zvětší svůj objem, vysuší se, ale nutriční látky zůstanou zachované. Technologie pufování vznikla na začátku 90. let a umožnila boom snídaňovým cereáliím, rýžovým chlebům a dalším obilným produktům.

Stinnou stránkou pufování obilovin je fakt, že kvůli tomuto procesu rapidně vzroste jejich glykemický index. Kvůli němu pak stoupne hladina cukru v krvi, slinivka vyšle do boje inzulin, ten se o krevní cukr postará, ale vy dostanete za chvilku vlčí hlad, budete unavení a tělo si začne ve větší míře ukládat tukové rezervy.

Učiněným vlkem v beránčím rouše jsou pufované rýžové chlebíčky, které jsou polomáčené buď ve světlé nebo v tmavé polevě. Opět se tváří zdravě, ale složením nejsou ničím jiným, než čistým cukrem a tukem. Polevy bývají vyráběny ze ztužených tuků a i ty, jenž o sobě tvrdí, že jsou z jogurtu, ho ve skutečnosti obsahují zanedbatelné množství. Pokud tedy chcete hubnout a máte chuť na něco sladkého, těmto polomáčeným mlsům se určitě vyhněte velkým obloukem a zamiřte raději pro  ovoce nebo kvalitní hořkou čokoládu.

Doslazované a barvené rýžové burizony se staly stálicí českého trhu s potravinami - a jak jsou vytrvalé, tak jsou nezdravé. Obarvený cukr není vhodný pro dospělé a už vůbec ne pro děti.

Nic není černobílé, proto ani rýžové a kukuřičné chlebíky nepředstavují úplné zlo. Plusem pufování je nárůst podílu vlákniny v produktu, což jeho glykemický index zase trochu sníží. Výhodou také je, že polystyrenové chlebíky dlouho vydrží čerstvé, takže když nemáte čas nakupovat denně pečivo a doma máte jen polystyrenové kamarády, budou křupat i po delší době.

Jestli máte křupavé pufované chlebíčky rádi, nemusíte je ze svého jídelníčku vymazat úplně. Nikdy je nejezte samotné - abyste snížili jejich vysoký glykemický index, který při hubnutí dost vadí, doplňte je zdravými tuky, bílkovinami a vlákninou. Zkuste je třeba s pomazánkou z avokáda, šunkou a rajčaty nebo s kozím sýrem a rukolou.

Při nákupu pufovaných výrobků čtěte jejich složení i nutriční hodnoty. Vybírejte si takové produkty, které mají minimum přidané soli, vysoký podíl vlákniny a neobsahují sóju.
   
Polystyrenové chlebíčky se řadí mezi potraviny, jenž se jednu dobu těší velké oblibě, ale tu následující se na ně svaluje veškerá vina za obezitu a diabetes. Pravda, jako vždy, leží někde uprostřed. Není nutné ládovat se těmito výrobky od rána do večera, ale když si ho sem tam dáte, jistě vám neuškodí.Autor: Veronika Staňková


Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení

Zpět Zpět na seznam článků

Související články
Jídlo a výživa Bílkoviny v jídelníčku
Jídlo a výživa Hubnutí a konzumace tuků