Fithall magazín

Úterý 16.1.2018 svátek má Ctirad

Cvičení a trendy

6 nenáročných cviků proti bolesti zad

6 nenáročných cviků proti bolesti zadBolest zad je jednou z diagnóz dnešní doby (vedle obezity, cukrovky, vysokého tlaku či metabolického syndromu). K její četnosti přispívá sedavý životní styl s nedostatkem pohybu i neschopnost hýbat se správně (v případě, že se k nějakému tomu pohybu donutíme).
   
Bolest zad je nejčastěji svalového původu. Jednoduše řečeno - svaly podél páteře, které by se měli zapojovat, ochabují a svaly, jenž drží člověka pohromadě (svaly posturální) bývají naopak přetěžovány. Slabé svaly při cvičení dál zahálí, zatímco ty přetížené se přetěžují ještě víc.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vyzrát na bolest zad?

10 nejlepších cviků s vlastní váhou těla

Jóga – Pět Tibeťanů, cesta jak se cítit lépe

   
Pokud člověka cokoliv bolí, prvním logickým krokem je podniknout taková opatření, která bolesti zabrání. V případě zad to většinou znamená další neaktivitu místo smysluplné rehabilitace a tréninku.

 

Pokud se vyloženě nechcete věnovat procvičování vašich zadních partií, ale záda vás občas pobolívají, zkuste si denně zacvičit několik jednoduchých cviků, díky kterým pocítíte rychle úlevu. Provádět je můžete kdekoliv, kdykoliv a nemusíte se ani převlékat do sportovního oblečení:

Loutka - představte si, že je k temenu Vaší hlavy připojený provázek, jaké mají loutky. Ten provázek neustále táhne Vaši hlavu vzhůru ke stropu a tím Vás nutí ke správnému držení těla.

Šuplík - vysuňte bradu co nejvíc dopředu. Tento pohyb děláme bohužel velice často, když zíráme do monitorů nebo telefonů. Teď šuplík zavřete - zasuňte bradu dozadu, ale hlavu nezaklánějte. Sice si na chvilku uděláte podbradek, ale Vaše krční páteř bude skutečně vděčná.

Kapsář - představte si, že byste chtěli schovat lopatky do zadních kapes Vašich kalhot. Stáhněte je dolů a pak povolte. Určitě ucítíte také svaly mezi nimi - s to je přesně to, co chceme.

Věšák - věšák na kabáty či košile volíme tak, aby nevytahal látku v oblasti ramen směrem nahoru. Napodobte rameny jeho tvar - zkuste je co nejvíc odtáhnout od uší a tlačit je dolů k zemi. Ulevíte přetěžované šíji a postava rázem získá přitažlivější a sebevědomější kontury.

Ocásek - konec kostrče nevystrkujte dozadu, zadek nešpulte. To sice může být sexy, nicméně bederní páteř si to tak úplně nemyslí! Pánev neustále jemně podsazujte a nenechávejte svoje záda trpět.

Mocné kruhy - kružte krční páteří, hrudní páteří i bederní páteří ve všech rovinách - v horizontální, vertikální boční i vertikální předozadní. Do jednotlivých obratlů zkuste kroužením dostat co nejvíc pohybu, co nejvíc impulzů. Tato metoda je inspirovaná mistrem pohybu, Petrem Růžičkou, který správně tvrdí, že páteř by měla být plná pohybu i života. Páteř má připomínat spíš šňůru navlečených korálků, než pevnou a tuhou tyč - tak ji rozhýbejte!

 

 

660x250_6.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení

Zpět Zpět na seznam článků

Související články
Cvičení a trendy Cviky pro štíhlá záda, aneb aby nám pod podprsenkou nelezly špíčky :)
Zdravý životní styl Bolí vás záda? Jezte vitamíny a buďte v pohybu.
Cvičení a trendy Protáhněte se v práci - jógou proti bolestem zad